Erişilebilirlik

‘Ağabeyim Gibi Bizi de Öldürecekler mi?’


Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerindeki sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar yedinci gününe girerken her iki ilçede de hayat zorlaşıyor. Cizre’de yaşayanların bir bölümü evlerinin bodrumuna yerleşti. Çoğu psikolojilerinin bozulmasından şikayetçi. Önceki uzun sokağa çıkma yasağında oğlunu kaybeden Sadun Taşkın, kızının ‘Bizi de ağabeyim gibi öldürecekler mi?’ sözleri üzerine ilçeyi terk etti. İlçede kalanlar ise ilkel şartlarda yaşamaya çalıştıklarını söyledi.

Sadun Taşkın, seyyar satıcılık yapan, kendi halinde bir Cizreli. Türkiye onu Cizre’deki uzun sokağa çıkma yasağından sonra tanıdı. Nur Mahallesi'nde yaşıyordu. 18 yaşındaki oğlu Özgür Taşkın, silahla vurularak yaralandı. Oğlunu hastaneye götüremedi. Saatlerce yaralı halde kalan oğlu kollarında can verdi. Taşkın ailesinin yaşadığı Cizre’de 7 günden beri sokağa çıkmak yine yasak. İlçedeki PKK’ya yakın gruplara yönelik operasyon tüm hızıyla sürüyor ancak Taşkın ilk gün ilçeyi terk etti. Nedeni ise kızının bir sorusu. Kızının psikolojisinin bozulduğunu anlatan Taşkın, “Çocuklarımın psikolojisi bozuldu. Silah sesi geldiği çocuklarım ‘Bizi de mi ağabeyim gibi öldürecekler?’ diyordu. Böyle deyince çıktım geldim. Bir iki ay belki psikolojileri düzelir diye geldim. Çocuklarım ağladığı zaman dayanamıyorum” dedi. 5 kızı ve 2 yaşındaki oğluyla birlikte köydeki yakınlarının yanına yerleşen Taşkın, dönmek için olayların bitmesini bekliyor.

Bodrum katta yaşıyorlar

İlçedeki bir önceki yasağın mağdurlarından biri de Çağırca Ailesi. Kamuoyu, Çağırca ailesini, olaylarda öldürülen 10 yaşındaki kızları Cemile’nin bedenini, kokmasın diye, buzlukta saklamasıyla tanıdı. Cudi Mahallesinde yaşayan aile, aynı olayları bir kez daha yaşıyor. Amerika’nın Sesi’nin telefonla ulaştığı Baba Ramazan Çağırca, telefonda top ve silah seslerini dinletiyor. Top mermilerinin hemen yanlarındaki eve isabet ettiğini söyleyen Çağırca, korunmak için bodruma saklandıklarını belirtti. Çağırca, ”Şimdi alt katlardayız, elektrik yok, internet yok, bodrumda yatıyoruz. Yiyecek az ama idare ediyoruz. Ekmek pişiriyoruz. Korksak da, korkmasak da burada kalıyoruz, nereye gideceğiz? Aynı evde 28 kişi kalıyoruz. Soba yakıp, ısınmaya çalışıyoruz. Küçük çocuklar korkuyor. Anlamayanlar düğün ve havai fişek sanıyor. Top ve tanklar çok zarar veriyor. Askerler henüz bizim mahalleye ulaşmadı” diye konuştu.

‘Günlerdir bayat ekmek yiyoruz’

Abdullah Özcan da önceki çatışmalarda bacağını kaybetti. Tedavisinin aksamaması için Şırnak’a yakın bir köye gitti. Diğer aile üyelerini kardeşi Sait Özcan’ın Cudi Mahallesindeki evine bıraktı. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Sait Özcan, günlerdir bayat ekmek yediklerini söyledi. Özcan bunun nedenini “Ateş yakamıyoruz bizi fark edip ateş ederler diye korkuyoruz” diye açıklıyor. İlkel çağlardaki gibi yaşadıklarını ifade eden Özcan, “Durum karışık, havan topları ve silah sesleri çok geliyor. Çatışmaların ortasındayız. 8-9 gündür elektrik yok, insanlar dışarı çıkamıyor, keskin nişancılar ateş ediyor. Hastalarımız var, hastaneye gidemiyoruz. Abluka altındayız. Temel ihtiyaçları gideremiyoruz, ekmek, su sıkıntısı var. Su zaten normalde haftada bir gün veriliyordu, 9 gündür kesik. Nerede bir kuytu köşe varsa, orada saklanıyoruz. Bodrumda, yatıp kalkıyoruz, pencerelere gidemiyoruz. Komşularımızı vurdular. Bizim bu tarafta hendek de yok, askerler bizim mahallenin arkasındaki yolu tuttular. Çocukların psikolojisi bozuldu. 12 kişi kalıyoruz, bodruma inince 20 metrekare bir yerde üst üste yaşıyoruz. İlk çağdaki yaşam tarzı gibi yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Cizre’nin 1990’lı yıllarda yaşadıklarına tanıklık eden İrfan İnanç, o dönemin tecrübelerinin bugün işe yaradığını düşünüyor. Amerika’nın Sesi’ne konuşan İnanç, “90’lı yıllarda her yerde market yoktu. O zaman gidemediğimiz yerler vardı. Önceden stok yapardık, sonradan ilçeye gelenler tecrübesiz. Cizre’nin yerlileri, daha tecrübeli. O dönem bodrumlarımız vardı, hazır bekletiyorduk. Bir şey sezdiğimizde, bodrumlarımıza geçiyorduk. Bu sefer de öyle yaptık. 90’ları gördüğümüz için bir aylık yiyecek stok yaptık. Bizim mahallede gıda sıkıntısı yok ilaç sıkıntısı olabilir” dedi. İnanç, olaylardan etkilenmemeleri için çocuklara çizgi film izlettiklerini de söyledi.

XS
SM
MD
LG