Erişilebilirlik

ABD'nin Ankara Büyükelçi Adayı Belli Oldu


John Bass, Tiflis Büyükelçiliği döneminde

Başkan Barack Obama, gelecek ay sonunda görev süresi dolacak olan Francis J. Ricciardone’nin yerine Ankara büyükelçiliği görevine Dışişleri Bakanlığı’nın kıdemli diplomatlarından John R. Bass’ı aday gösterdi

Beyaz Saray, Bass’la birlikte, üç ülkeye atanan büyükelçilerin adlarını açıkladı. Büyükelçi adaylarının görevlerinin resmileşmesi için Senato tarafından onaylanmaları gerekiyor.

Bass, 2012 yılından bu yana ABD Dışişleri Bakanlığı’nda bakan özel kalemi olarak görev yapıyor. 2009 ve 2012 yılları arasında Tiflis büyükelçiliği görevini üstlenen Bass, 2008 ve 2009 yılları arasında Bağdat’ta yeniden imar yerel ekibinin liderliğini, 2005 ve 2008 yılları arasında da Dışişleri Bakanlığı Operasyon Merkezi müdürlüğünü yürüttü.

2004 ve 2005 yılları arasında Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin özel danışmanlığını yapan John Bass, 2002 ve 2004 yılları arasında da Roma Büyükelçiliği’nde görev yaptı. Bass ayrıca, Belçika’da NATO genel merkezi ve ABD diplomatik temsilciliklerinde, Hollanda ve Çad’da değişik görevler üstlendi.

New Yorklu olan John Bass, Syracuse Üniversitesi mezunu, İtalyanca ve Fransızca biliyor. Dışişleri Bakanı John Kerry’nin özel kalem müdürü görevini yürüten Bass, halen Dışişleri Bakanlığı’nın birçok dairesi, ayrıca Beyaz Saray, Ulusal Güvenlik Dairesi ve diğer bakanlıklara bağlı daireler arasında irtibat görevi yapıyor.

Ricciardone: ‘Değerine çok layık bir halef’

Kendisinden sonra aday gösterilen büyükelçiyle ilgili olarak Amerika’nın Sesi’ne görüşlerini açıklayan mevcut Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Bass’i ‘değerine çok layık bir halef’ diye niteledi. John Bass’in “hem meslektaşı, hem de dostu” olduğunu söyleyen Ricciardone, kendisinin bölgede büyükelçilik yapmış en kıdemli Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden biri olduğunu kaydetti.

John Bass hakkında, “Dışişleri Bakanı Kerry’nin sağ kolu” ifadesini kullanan Ricciardone, “Beyaz Saray’ı, kurumlar arası işleyişi biliyor. Umarım Senato çok hızlı bir şekilde kendisini onaylar” diye konuştu. Ricciardone John Bass’ın eşi Holly Holtzer Bass’ın da diplomat olduğunu söyledi.
Francis J. Ricciardone gelecek ay sonunda emekliye ayrılıyor
Francis J. Ricciardone gelecek ay sonunda emekliye ayrılıyor

Ricciardone Atlantic Council’e geçiyor

Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevinden emekli olacak Büyükelçi Ricciardone, Eylül Ayında Washington’daki düşünce kuruluşlarından Atlantic Council’in, Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’ye adanan Ortadoğu Merkezi’nin direktörlüğü görevini devralacak.

Bass Rus işgalinden sonra Gürcistan'a atandı

John Bass 2009 yılında, yani Rusya’nın Gürcistan’a müdahalesinin bir yıl sonrasında bu ülkeye büyükelçi olarak atandı. Örneğin Bass, 2010 yılında Tiflis ziyareti öncesinde dönemin Pakistan ve Afganistan özel temsilcisi Richard Holbrooke’a gönderdiği gizli kriptoda, savaş sonrası Gürcistan’da yavaş da olsa bir toparlama olduğunu ancak dönemin Devlet Başkanı Mikail Saaşkaşvili’nin “güvensizlik içinde yaşadığını, topraklarının bir kısmını kaybettiği için tarihin kendisini yargılayacağı korkusu içinde yaşadığını” yazıyor.

WikiLeaks belgeleri olarak bilinen ve açığa çıkarılan binlerce gizli kriptodan biri olan bu mesajda Bass, Gürcistan’ın bu güvensizlik ve Rusya tehdidi altında NATO’ya daha çok bağlandığını, Tiflis hükümetinin Afganistan’da görev yapmak üzere uluslararası koalisyona gönderdiği birliklerini NATO’ya üyelik için bir “peşinat” olarak saydığını bildiriyor.
XS
SM
MD
LG