Erişilebilirlik

ABD'nin Yeni Kadın Adalet Bakanı Göreve Başladı


ABD'nin yeni Adalet Bakanı Loretta Lynch

Siyasi çekişmeler nedeniyle altı ay süren bir oylama sürecinden sonra Senato’nun onayını alan Loretta Lynch Amerikan tarihinde Adalet Bakanlığı görevini üstlenen ilk siyah kadın oluyor

Siyasi çekişmeler nedeniyle altı ay süren bir oylama sürecinden sonra Senato’nun onayını alan Loretta Lynch, yemin ettikten sonra Amerika’nın yeni Adalet Bakanı olarak görevine başladı.

Adalet Bakanlığı’nda düzenlenen törende Obama yönetimini Başkan Yardımcısı Joe Biden temsil etti.

Görevi Eric Holder’dan devralan Lynch, Amerikan tarihinde Adalet Bakanlığı görevini üstleneh ilk siyah kadın oluyor. Altı yıldır Adalet Bakanlığı görevini yürüten Eric Holder ise bu göreve gelen ilk siyah erkekti.

Başkan Obama’nın özellikle göçmenlikle ilgili başkanlık kararnamesine verdiği destekten dolayı Cumhuriyetçilerin tepkisini çeken Loretta Lynch’in bu nedenle Senato’dan alması gereken onay süreci altı ay uzamıştı.

Obama yönetiminin görev süresinin bitmesine iki yıldan daha az bir süre kaldığı bir dönemde Adalet Bakanlığı görevine başlayacak olan Loretta Lynch’i zor bir dönem bekliyor. Özellikle son zamanlarda polislerle ilgili medeni hakların ihlal edilmesi ve ırkçı suçlamaların yapıldığı ölümlerin artış göstermesi, bakanlığın gündemine oturan en önemli konulardan biri. Benzer ihlaller ve ölümlerin devam etmesi kamuoyunun bu olaylaraverdiği tepki ve protestoların da giderek artmasına yol açıyor.

Eski Adalet Bakanı Eric Holder, kapsamlı bir değerlendirmeyi beklemeden polis örgütlerini suçlamaya yönelik yaptığı açıklamaları nedeniyle bazı kesimlerin tepkisini çekmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG