Erişilebilirlik

ABD'nin Seyahat Yasağına Türklerden Farklı Tepkiler


ABD'nin Seyahat Yasağına Türklerden Farklı Tepkiler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Amerika, çoğunluğu Müslümanlardan oluşan 6 ülke vatandaşları için vize başvurularında yeni kurallar getiren kararı yürürlüğe koydu. 29 Haziran'da yürürlüğe giren uygulama İran, Libya, Suriye, Somali, Sudan ve Yemen'i kapsıyor.

Amerika'nın yürürlüğe koyduğu yeni kurallara göre Amerika'ya vize başvurusunda bulunacak 6 ülke vatandaşlarının Amerika'ya kabul edilmesi için aile veya iş bağları bulunması gerekiyor. Kabul edilebilir aile bağları kapsamında vizeye başvuranların Amerika'da anne, baba, çocuk, yetişkin kız-erkek evlat, damat, gelin veya kardeşinin bulunması gerekiyor.

Amerika'nın Sesi yeni vize uygulaması ile ilgili Türklerle konuştu.

Bilgisayar Mühendisi Sezer Başer, kararın siyasi olduğunu söyleyerek uygulamayı doğru bulmadığını söyledi. Başer, kendi ülke vatandaşlarını korumaya yönelik alınan bu kararın kendilerine göre haklı taraflarının olduğunu da sözlerine ekledi

Öğretmen Ali Aksu, Amerika'nın uyguladığı vize kısıtlamasını iç güvenlik kapsamında doğru bulduğunu belirtti. Aksu, Amerika'nın petrol iş birliği yaptığı ülkeri vize kısıtlaması kapsamı dışında tutmasını ise samimiyetsiz bir uygulama olarak değerlendirdi. Aksu, Türkiye'nin de benzer uygulamalrı yürülüğe koyması gerektiğini belirtti.

Emekli Refik Aras, Amerika'nın terör korkusu sebebiyle böyle bir karar aldığını ancak alınan bu kararın seyahat özgürlüğünü kısıtlaması açısından yanlış bir karar olduğunu söyledi.

Özel sektör çalışanı Ahmet Terzi, Donald Trump'ın aldığı bu kararın doğru olduğunu savundu. Terzi, ülke dışından gelen Müslüman kökenli kişilerin terör olayları gerçekleştirmeleri sebebiyle Amerika tarafındanalınan bu kararın yerinde olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG