Erişilebilirlik

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi: ‘İran’ın Husilere Füze Verdiğini Kanıtladık’


Amerika’nın BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran’ın Yemen’deki Şii isyancı Husiler’e füze temin ederek uluslararası yasaları ihlal ettiği yönünde ‘yadsınamaz’ kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Haley Washington’daki bir askeri üste düzenlediği basın toplantısında, Yemen’de Husilerin kontrolü altındaki bölgeden Suudi Arabistan’a atılan füzelerin parçaları dahil olmak üzere, gizliliği yeni kaldırılan deliller paylaştı. Haley, üsteki bir hangarda füze parçalarını gazetecilere sergiledi.

Nikki Haley, füze parçalarının üzerinde İran’da üretildiklerine dair işaretler bulunduğunu ve İran üretimi silahlara has teknik özelliklere sahip olduklarını belirtti.

Uluslararası toplum nükleer anlaşmadan dolayı ‘görmezden gelirken’ İran’ın BM Güvenlik Konseyi kararlarını açıkça ihlal ettiğini kaydeden Haley, Amerika’nın artık diğer ülkeleri İran’ın bu hareketine karşı koymak için bir araya getireceğini söyledi.

Guterres: ‘İran BM’ye meydan okuyor olabilir’

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de, İran’ın nükleer anlaşmaya uysa da BM’nin balistik füze geliştirmeyi durdurma çağrısına meydan okuyor olabileceği uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi’ne sunulan bir raporda yer alan açıklamasında, BM’nin İran’ın Yemen’deki Husilere olası balistik füze transferini incelediğini belirtti. Bu füzelerin Suudi Arabistan’ı hedef alan 22 Temmuz ve 4 Kasım tarihli saldırılarda kullanılmış olabileceği kaydedildi.

Haber ajansı Associated Press’in edindiği raporda Guterres, nükleer anlaşmanın, İran’ın nükler programının barışçıl olmasını temin etmenin hala en iyi yolu olduğunu vurguladı.

Guterres, Başkan Donald Trump’ın 13 Ekim’de anlaşmayı onaylamama kararının anlaşmanın geleceği hakkında kayda değer ölçüde belirsizlik yarattığını ancak ABD’nin şimdilik anlaşmada kalma niyetini beyan etmesinden güven duyduğunu kaydetti.

Ancak Trump, anlaşmayı onaylamama açıklamasında Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilme olasılığına kapıyı aralamıştı.

XS
SM
MD
LG