Erişilebilirlik

ABD'nin BM Temsilcisi: 'Rusya'nın Seçimlere Müdahalesinden Kuşku Yok'


ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya’nın Amerikan başkanlık seçimlerine müdahale ettiğinin şüphe götürmediğini belirterek, Kremlin’in eylemlerinin konuyla ilgili yürütülen soruşturmalar tamamlandıktan sonra ele alınacağını söyledi.

Haley, ABC kanalında yayınlanan “This Week” programına verdiği mülakatta, “Hiçbir ülkenin seçimlerimize karışmasını asla istemeyiz. Bu konuda çok güçlü olmalıyız” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin ABD seçimlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump ile Demokrat Hillary Clinton arasındaki yarışa müdahale ettiği iddialarını yalanlıyor.

Trump’ın başkanlığında Beyaz Saray, Trump ya da ekibinin Rusya ile olası bağlantılarına dair her türlü iddiayı reddederken, Trump Rusların Demokrat Parti’nin e-postalarına sızdığını ancak seçimlere herhangi bir Rus müdahalesinin neticeye etki etmediğini düşündüğünü belirtiyor.

Amerikan istihbarat kurumlarının raporlarında ise, Rusya’nın Trump’ın seçim kampanyasına yardım etmeye çalıştığı tespiti yer alıyor.Şimdi FBI ve Kongre’nin ilgili komisyonları Rus hükümetinin kampanya sırasında Trump’ın ekibiyle birlikte çalışıp çalışmadığını belirlemek için soruşturma yürütüyor.

Trump’ın ABD’yi BM’de temsil etmesi için Güney Carolina valililiği görevinden istifa etmeye ikna ettiği Haley, Trump’ın kendisine Rusya’yı eleştirmemesi yönünde bugüne kadar tek bir telkinde bile bulunmadığını ve Moskova’ya Kırım’daki eylemleri ve Ukrayna ile olan ihtilafı gibi konularda sert biçimde yüklenmekten çekinmediğini belirtti.

Haley, “Rusya ile şu anda bir sevgi ya da benzer birşeyin olduğu yok. Gücümüzü ve sesimizi yeniden topladığımızın, yeniden öncülük etmeye başladığımızın farkındalar. Şunu açık yüreklilikle söylemem gerekirse; BM’de en fazla duyduğum yorum, ABD’nin tekrar liderlik ettiğini görmekten ne kadar mutlu oldukları” diye konuştu.

ABD’nin Çin’e de Kuzey Kore’nin nükleer programı konusunda daha sert tavır ortaya koyması için baskı yaptığını ifade eden Haley, ABD olarak Çin’den artık ‘biz de kaygılıyız’ şeklinde bahaneler duymak istemediklerini belirterek, “Ne kadar kaygılı olduklarını bize göstermeliler. Kuzey Kore üzerinde baskı koymalılar. Kuzey Kore’yi durdurabilecek tek ülke Çin ve bunu biliyorlar” dedi.

Haley, Çin’in işbirliği yapmaması halinde ABD’nin yanıtının ne olacağına dair bir soruyu yanıtlarken, “Çin işbirliği yapmalı. Şu soruya geliyoruz; Kuzey Kore’nin balistik füze saldırılarını görmeye devam etmek istiyor muyuz, yoksa Çin bu konuda birşeyler yapmak niyetinde mi? Bir noktada, Çin’den, sadece çağrıda bulunmak yerine kesin eylemler görmemize ihtiyacımız var” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG