Erişilebilirlik

ABD’nin 2020 Savunma Bütçesinde Türkiye Nasıl Yer Aldı?


ABD’de Temsilciler Meclisi ve Senato’nun silahlı hizmetler komisyonlarının üzerinde uzlaştığı savunma bütçesi tasarısında Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının ya da F-35 destek teçhizatının transferi yasaklanıyor. Türkiye’ye S-400 sistemini satın alması sebebiyle de yaptırım uygulanması gerektiği vurgulanıyor.

Kongre’nin iki kanadının aylar süren müzakerelerin ardından üzerinde uzlaşma sağladığı 738 milyar dolarlık savunma bütçesinde 2020 yılı için çeşitli askeri misyonlar ve projelere ayrılacak kaynaklar ayrıntılı bir şekilde yer aldı.

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemi sebebiyle çıkarıldığı F-35 programı konusunda Ankara’ya getirilen kısıtlamalara tasarıda yer verildi. Türkiye’ye F-35 projesiyle bağlantılı fikri mülkiyet, teknik veri ya da maddi desteğin transfer edilemeyeceği veya Türkiye’ye kendi F-35 kapasitesini kurması için gereken onarım ve desteğin verilmeyeceği belirtildi.

Türkiye’ye F-35 konusunda getirilen kısıtlamaların ancak Türk hükümetinin Rusya’dan teslim aldığı S-400 hava savunma sistemi, ilgili teçhizat, materyal ya da bu sistemle bağlantılı personele sahip olmaması gerektiği, gelecekte de Rusya’dan benzer bir savunma ekipmanı almayacağına ilişkin güvenilir teminatlar vermesi, bunun Kongre’nin ilgili komisyonlarına gönderilecek raporlarla belgelenmesi gerektiği vurgulandı.

“S-400 sebebiyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmalı”

Türkiye’nin S-400 sistemine sahip olmasının Türkiye, ABD ve NATO üyelerinin ulusal güvenliğini olumsuz etkilediği, ABD’nin Türkiye’ye yapmış olduğu Patriot teklifinin uygulanabilir bir alternatif olduğu belirtildi.

Türkiye’nin S-400 sistemini satın almasının, 2017 yılında Kongre tarafından kabul edilen “Avrupa ve Avrasya’da Rusya’nın Etkisine Karşı Koyma Yasası” kapsamında Rus savunma sektörüyle yapılan “önemli bir işlem” kategorisine girdiği ve bu kapsamda da Başkan’ın Türkiye’ye yaptırım uygulaması gerektiği vurgulandı.

Türk Akımı ve Kuzey Akımı-2’ye yaptırım

2020 bütçe tasarısı Rusya’nın Kuzey Akımı-2 ve Türkiye ile birlikte yürüttüğü Türk Akımı projelerine yönelik yaptırım öngörüyor. Rusya ile askeri düzeyde işbirliğini de yasaklıyor. Rusya bu boru hatlarıyla Ukrayna’yı baypas ederek Avrupa’ya enerji arzını güçlendirmeyi amaçlıyor. Kongre üyeleri ise Trump yönetimine tamamlanmak üzere olan bu projelerin durdurulması konusunda daha fazla çaba göstermesi için baskı uyguluyor.

Ukrayna’ya 300 milyon dolarlık askeri yardım

Bütçe tasarısında ABD’de bu dönemde Başkan Donald Trump hakkında başlatılan azil soruşturmasının odağını oluşturan Ukrayna’ya askeri yardım da yer aldı. 2020 yılı için Ukrayna’ya güvenlik yardımı bağlamında 300 milyon dolarlık yardım öngörülüyor.

Bu yardımın Ukrayna’ya seyir füzeleri ve gemi-savar füze gibi silahlar dahil olmak üzere savunma amaçlı teçhizatları kapsadığı belirtiliyor.

Trump’ın talebi karşılandı, uzay gücü altıncı kuvvet

Kongre’nin bu ay sonunda Noel tatiline çıkmadan önce onaylaması beklenen 2020 bütçe tasarısı, Başkan Trump’ın önemli bir talebini de yerine getirerek, ABD Uzay Gücü’nün ABD Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Hava Kuvvetleri’ne bağlı altıncı bir askeri birim olarak resmen kurulmasını da sağlıyor.

Çin ve Rusya tehdidi

Tasarıda Çin’in yurt dışındaki yatırımları ve Rusya ile askeri ilişkileri konusunda rapor hazırlanması dahil olmak üzere Çin’den gelebilecek olası tehditlere çözüm geliştirilmesine yönelik bir dizi madde yer alıyor.

Tasarıda ABD Kongresi’nin, "meşru haklarını savunan" Hong Kong halkını desteklediği de vurgulanıyor.

Kuzey Kore ile iş yapan bankalara takviye yaptırım

Bütçe tasarısında Kuzey Kore’nin nükleer silah geliştirmesine kapsamlı bir yaklaşım çağrısı yapılıyor, ABD’nin Kore Yarımadası’nda bulunan askerlerine yönelik olarak oluşturduğu tehdidin altı çiziliyor. Bütçe tasarısı kapsamında Kuzey Kore’den kömür, maden ve tekstil ürünlerinin ithalatı ve ihratacatının yanı sıra bazı petrol ürünlerinin ve ham petrolün ithalat ve ihracatı yasaklanıyor. Kuzey Kore ile iş yapan bankalara da takviye bazı yaptırımlar getiriliyor. Tasarı kapsamında, Savunma Bakanı, ABD’nin ulusal güvenlik çıkarına olduğunu doğrulamadıkça, Güney Kore’deki ABD askerlerinin sayısının 28,500’ün altına çekilmesi de yasaklanıyor.

Tüm federal çalışanlara 12 hafta doğum izni hakkı

Bütçe tasarısı kapsamında ABD askerlerinin maaşlarına yüzde 3,1 oranında zam yapılacak. Bu oran son 10 yıl içinde ABD askeri personeline verilen en yüksek maaş zammı.

Demokratlar’ın uzun süredir dile getirdiği bir talep de bu bütçe tasarısı kapsamında uygulamaya geçiyor. Yeni tasarı ABD’de ilk kez tüm federal çalışanlara 12 hafta doğum izni hakkı verilmesini de kapsıyor.

XS
SM
MD
LG