Erişilebilirlik

James Jeffrey Kalın’la Suriye'yi Görüştü


(arşiv)

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İstanbul’da Mabeyn Köşkü’nde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la görüştü. Görüşmeye Jeffrey’in beraberindeki heyet de katıldı.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve ABD Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’in Suriye’de gelinen durum, anayasa komitesinin çalışmaları, İdlib’teki genel durum, terörle mücadele, mülteciler konusu ve ikili ilişkileri ele aldıkları belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre Kalın görüşmede, ateşkese değindi ve Türkiye’nin, Suriye’de çatışmasızlık ortamının korunması konusundaki kararlılığını iletti. Görüşmede gündeme gelen bir diğer önemli gündem maddesi de terör oldu. Kalın, Suriye’de IŞİD, PKK, PYD/YPG dahil olmak üzere terör gruplarına karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Türkiye’nin terör örgütü PKK’nın uzantısı olarak kabul ettiği PYD/YPG’yi kastederek bu gruplara siyasi, ekonomik ve ticari destek verilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Türkiye, IŞİD’le mücadele kapsamında ABD’nin PYD/YPG’ye silah ve lojistik yardımında bulunmasına başından beri karşı çıkıyor. Öte yandan bir süre önce YPG’nin bir ABD’li petrol şirketiyle petrol anlaşması yapmasına da Türkiye tepki göstermişti.

Dışişleri Bakanlığı bu anlaşmanın ardından “ABD'nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez” açıklaması yapmıştı.

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la Ankara’da görüşmesi planlamıştı. Ancak son anda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul programı ve Sözcü Kalın’ın da İstanbul’a gitmesi nedeniyle görüşme İstanbul’a alındı. Türkiye’den önce Cenevre’de de temaslarda bulunan Jeffrey, Türkiye’de Suriyeli muhalif gruplarla da görüşmeler yaptı. Jeffrey bugün Türkiye’den ayrılıyor.

XS
SM
MD
LG