Erişilebilirlik

ABD'li Müslüman Milletvekillerinden Çağrı


ABD'li Müslüman Milletvekillerinden Çağrı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:49 0:00

ABD Temsilciler Meclisi’nin iki Müslüman üyesinden bir olan Demokrat Parti İndiana milletvekili Andre Carson, Müslümanlar’ın terörü temsil ettikleri veya radikal ideolojilere sahip oldukları algısıyla mücadele edilmesi gerektiğinin önemini vurguladı.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Andre Carson, Müslümanlar’ın Amerikan toplumu içinde daha olumlu bir imaj çizmeye çalışmasının gerekli olduğunu söyledi.

Güvenlik güçlerine yardım eden birçok Müslüman bulunduğunu belirten Carson, bu sayede birçok saldırının önlendiğinin altını çiziyor. Carson’a göre, bu tür haberler maalesef yeterince konuşulmuyor: “Biz de Amerikalı’yız. Müslümanlar’a yapıştırılan olumsuz etiketi üzerimizden atamadığımız sürece, ayrımcılıkla karşı karşıya kalmaya devam etmemiz ne yazık kaçınılmaz.”

Carson, fen dersi için evinde yaptığı dijital saat projesinin, öğretmeni tarafından bomba sanılması üzerine tutuklanan 14 yaşındaki Müslüman lise öğrencisi Ahmet Muhammet olayını hatırlattı. Okul müdürü ve polis tarafınından sorgulanan Ahmet Muhammet, daha sonra elleri kelepçeli olarak karakola götürüldü.

Bölge polis müdürü Larry Boyd, CNN televizyonuna, saatin bomba olmadığının anlaşılmasından sonra, güvenlik ekiplerinin Muhammet’in saati okulu alarma geçirmek amacıyla getirip getirmediğini incelediklerini bildirdi. Boyd, sahte bomba yapmanın da yasalara aykırı olduğunu söyledi.

Temsilciler Meclisi’ne seçilen ilk Müslüman milletvekili olan Keith Ellison da Amerika’nın Sesi’ne, Muhammet’in aslında kendi yaşında olan her çocuğun yapması gereken bir ödev yaptığını, ancak suçlu muamelesi gördüğünü söyledi. Dünyanın her yerinde önyargılı insanlar bulunduğunu vurgulayan Ellison, bu durumun sadece Amerika’ya özgü olmadığını belirtti: “Ama bu değişmeyecek bir durum değil. Amerikalı Müslümanlar gibi diğer inançlara sahip birçok kişi de zorlanıyor. Ahmet Muhammet gibi gençlerin o tür bir saat projesi yapabilmesi, daha yaratıcı ve yenilikçi olabilmesi için farklı gruplar arasında köprüler kurarak ilişkilerimizi ilerletmeye ve kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz.”

Ahmet’in hikayesi sosyal medyada hızla yayılırken, okul değiştiren lise öğrencisine verilen destek de arttı. IStandWithAhmed başlığı Twitter’da bir milyondan fazla kullanıldı.

Başkan Barack Obama Ahmet’i Beyaz Saray’a davet ederken, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de Ahmet’le tanışmak istediğini yazdı. NASA’dan bir bilimadamı da Ahmet’ten kendisiyle olası bir iş görüşmesi için birkaç yıl sonra irtibata geçmesini istedi.

Texas Valisi Greg Abott da, polisin çocuğu tutuklamasının yanlış olduğunu söyledi.

Müslümanlar’ın aslında Amerika’ya daha yararlı olabileceğini söyleyen Ellison, yaptıklarının halk tarafından da bilinmesiyle ortamın çok daha iyi hale geleceğini söyledi: “Amerika’nın az gelirli bölgelerinde, Müslümanlar’ın kurup işlettiği 30’dan fazla sağlık kliniği bulunuyor. Çeşitli inançlardan birçok kişi bu kliniklere giderek sağlık hizmeti alabiliyor. Birçok Müslüman ofislerde çalışıyor, bedava hukuki danışmanlık hizmeti sunuyor ve iş yeri kurarak istihdam sağlıyor. Bunları herkesin bilmesi gerekir.”

Bazı Müslüman örgütler, “korku ortamı” oluşturularak Müslüman toplumuna karşı artan süphecilikten şikayetçi. Amerika İslam İlişkileri Konseyi, İslam diniyle ilgili olarak nefret ortamı oluşturulmasını eleştiriyor.

Ancak Ellison, Amerika’da olumlu düşünen adil insanların sayısının Müslümanlar ile diğer grupları kötü olarak göstermeye çalışanlardan fazla olduğunun altını çizdi: “Bu ülkeyi seviyorum. Birçok kişi de bizi destekliyor. Birçok okul sistemi, Muhammet gibi bir öğrencisi olmasından gurur duyar. Geri çekilmemeli, nefret söylemi yayanlara, yobaz ve zorbalara aldırmamalıyız.”

Temsilciler Meclisi’nin iki müslüman üyesi, Amerika’daki Müslüman toplumun da Latin, siyah, Yahudi, Japon, İtalyan ve diğer toplumların yaşadığı zorluklarla mücadele ettiğini söylüyor. Ahmet Muhammet’in evinde yaptığı dijital saat yüzünden tutuklanmasından sonra, Washington’da bir panel düzenlendi. İndianalı Demokrat Andre Carson ve Minnesotalı Demokrat Keith Ellison, olay hakkında sorulan soruları yanıtladı. Andre Carson, Amerikan toplumunu oluşturan çeşitli grupların benzer sıkıntılar yaşadığına dikkat çekti: “Siyah Amerikalılar’ın yaşadığı mücadeleyi, Latin Amerikalılar’ın da yaşadığını görüyoruz. Müslüman Amerikalılar da Yahudi, İtalyan, İrlandalı veya Japonlar gibi diğer toplumların yaşadıklarına benzer sorunlarla karşı karşıya.Bu durum bütün dünyaya, Müslümanlar’ın da bu ülkenin bir parçası olduğunu ve onlardan da bilimadamı, mühendis, avukat ve doktorlar çıktığını gösterebilmemiz için bir fırsat sunuyor.”

Temsilciler Meclisi üyesi Keith Ellison da, “hala yapacak çok şey var” derken, toplumda birçok cahil insan bulunduğunu ancak bunun değiştirilebileceğini vurguladı.

XS
SM
MD
LG