Erişilebilirlik

ABD’li Komutan Kürt Liderlerle Görüştü


ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford Kürt liderlerle Erbil'de görüştü

Amerika Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Erbil’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileriyle görüştü. Görüşmelerde ana gündem maddesi IŞİD’e karşı verilen mücadele oldu.

IKBY Başkanı Mesud Barzani ile görüşen Amerika Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Kürt lidere “düşmanımız ortak” mesajı verdi.

Amerika liderliğindeki koalisyonun hava desteğini alan Peşmergeler, IŞİD’i ele geçirdiği bazı yerlerden püskürtmüştü.

Yine koalisyonun havadan destek verdiği Irak ordusu ve hükümet yanlısı milisler de Irak’ın diğer bölgelerinde IŞİD’i geriletmeyi başardı.

Dunford’un Irak ziyaretinin gündeminde, Irak ordusunun IŞİD’ten geri almayı başardığı Beyci petrol rafinerisinin durumu da yer aldı.

1 Ekim günü Genelkurmay Başkanlığı görevini devralan Dunford, ilk Irak ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Iraklı yetkililerin kendisine Rusya’dan uluslararası koalisyona katılmasını istemedikleri yolunda güvence verdiğini kaydetti.

Rus uçakları, son üç haftadır Suriye’de hava saldırıları düzenliyor. Rus yetkililer, hava operasyonlarında terörist grupların hedef alındığını söylerken, Amerika ve diğer ülkeler bu saldırıları eleştiriyor.

Bazı Iraklı yetkililer de Rusya’nın Irak içinde de operasyon yapmasına destek vereceklerini açıklamıştı. Ancak Dunford, ırak Başbakanı Haydar Ebadi’nin Rusya’dan bu yönde bir istekte bulunmadığını açıkladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG