Erişilebilirlik

AB'den Tunus'a Destek Sözü


AB'den Tunus'a Destek Sözü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Tunuslular ve diğer ülkeler geçen hafta Çarşamba günü ülkenin başkenti Tunus’ta girişilen kanlı saldırı nedeniyle tepkili. Perşembe günü yüzlerce gösterici ülkelerinde teröre karşı gösteri yaptı. Avrupalı liderler de Arap Baharı’nın 4 yıl önce başladığı ülke olan Tunus’a destek sözü verdi.

Göstericiler devasa bir Tunus bayrağını saldırının yaşandığı Bardo Müzesi’nin önünde açtı ve masum insanların öldürülmesini kınadı.

Mehdi Trabelsi, “Görüşleri ne olursa olsun insanları bu şekilde öldürmek korkunç ve kabul edilemez bir şey” diyor.

IŞİD’in üstlendiği saldırı 23 kişinin ölümüne neden oldu. Yayınlanan bir ses kaydında bir erkek bu saldırının yalnızca bir başlangıç olduğunu söylüyor.

Saldırıda ölen bir polisin cenazesinde Tunuslu yetkililer terörün kökünü kazımaya kararlı olduklarını vurguladı.

Tunus İçişleri Bakanı, “Bunun üstesinden geleceğiz. Terörü bitireceğiz. Bundan eminiz. Halkın desteği bunun kanıtı” şeklinde konuşuyor.

Ölenlerin çoğu Japonya ve Avrupa’dan gelen turistlerdi. Avrupa Birliği liderleri Perşembe günü Brüksel’de yaptıkları bir toplantıda ölenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve Tunus’a destek sözü verdi.

Federica Mogherini, “Tunus halkı ve özellikle de Tunus gençliğinin, Avrupa Birliği’nin arkalarında olduğunu ve onlara umutla dolu bir gelecek ve şiddetle değil, iyi şeylerle dolu bir gelecek için destek vereceğini bilmesini istiyoruz” diyor.

Paris’ta Tunus büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler de eski Fransız kolonisine birlik mesajları yolladı.

Belwafa Dhrekra, “Teröristlere korkmadığımız mesajını vermeliyiz. Hala ayaktayız. Tunuslu kadınlar ve erkekle dimdik ayakta. Polisleri ve askerleri kutluyoruz” diyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Tunus’u Arap Baharı’ndan sonra demokrasiye geçişi başarılı bir biçimde gerçekleştiren bir model olması nedeniyle övdü. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve saldırıdan sonra Tunus’a giderek Fransa’nın ülkeye nasıl yardım edebileceğiyle ilgili görüşmeler yaptı: “İçişleri bakanını gönderdim. Tunus’la güvenlik işbirliğimizi güçlendirmek istiyoruz. Teröre karşı mücadelede örnek oluşturmalıyız.”

Amerika da Tunus’a destek önerisinde bulundu. Cumhurbaşkanı El Bacı Kaid el Sebsi’yi arayan Başkan Obama Tunus halkının terör karşısındaki tavrını övdü. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de Amerika’nın desteğini tekrarladı: “Tunuslular istikrarsız hatta tehlikeli bir bölgede yaşıyor. Biz de Tunus hükümeti ve Tunus halkına karşı karşıya oldukları tehdide karşı mücadelelerinde destek olmaya hazırız.”

Tunus’taki müzeye yapılan saldırı ülke turizmine de darbe vurdu. Başbakan Habib Essid, tüm kentlerde ve sınırlarda güvenliğin arttırıldığını açıkladı. Saldırıyla ilgili bazı tutuklamalar da yapıldı.

XS
SM
MD
LG