Erişilebilirlik

AB’den Sınır Önlemleri


AB devreye sokacağı yeni önlemlerle hem göç akınını frenlemeyi hem de Birlik topraklarındaki güvenlik düzeyini yükseltmeyi amaçlıyor.

Bir yandan mülteci krizini frenlemeye çalışan diğer yandan güvenlik seviyesini yüksek tutmaya çalıan AB yeni önlemleri devreye sokma aşamasında. Önerilen önlemler arasında mevcut uygulamalar arasında bulunmayan Birlik vatandaşlarının dış sınırlarda kontrolü de var

Mülteci ve göçmen akını karşısında dış sınırlarını korumakta ve etkili şekilde kontrol etmekte zorlanan Avrupa Birliği, yeni önlemleri devreye sokma hazırlığında. Avrupa Birliği Komisyonu bu doğrultuda bir dizi önlem açıkladı. Komisyon tarafından hazırlanan paket, egemenlik hakları konusunda çok büyük hassasiyet gösteren bazı Avrupa Birliği üyelerini rahatsız edebilecek unsurlar içermesiyle dikkat çekiyor. Paketin öne çıkan unsurları şunlar:

-Kalıcı niteliğe sahip bir Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Ajansı oluşturulacak.

-Bir Avrupa Birliği ülkesi dış sınırının korunması için ortak operasyon talep edebileceği gibi, ilgili ülkenin belirgin bir göç baskısı altında olması ve durumun Schengen’i tehdit eder boyut kazanması halinde Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa düzeyinde operasyon gerekliliğinden hareketle sınır koruma timlerini doğrudan devreye sokabilecek.

-Avrupa Birliği’nin kara, deniz ve hava dış sınırlarında Birlik vatandaşlarına sistematik ve zorunlu kontroller uygulanması amacıyla Schengen Sınır Yönetmeliği’nde değişikliğe gidilecek. Avrupa Birliği vatandaşlarının veri tabanlarındaki bilgileri kontrol edilecek.

-Avrupa Birliği’nden çıkışlarda da Birlik vatandaşlarının veri kontrolü zorunlu olacak.

-Ajansta üç günde sorunlu bölgelere kaydırılabilecek en az 1500 uzman görev yapacak. Ajans ihtiyaç duyduğu ekipmanı alabileceği gibi üye ülkeler tarafından oluşturulacak teknik ekipman havuzundan da yararlanabilecek.

-Göç akınlarını kontrol altında tutmak amacıyla izleme ve risk analizi merkezi kurulacak.

-Ulusal sahil güvenlik birimleri sınır kontrol görevlerinde ajansa dahil olacak.

-Kural dışı şekilde Avrupa Birliği topraklarında bulunanların etkili şekilde geri gönderilmeleri amacıyla Avrupa Geri Gönderme Ofisi oluşturulacak.

Avrupa Birliği Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, öneri paketiyle ilgili olarak, “İç sınırlar olmaksızın serbest dolaşımın olduğu bir alanda Avrupa’nın dış sınırlarının idaresi paylaşılan bir sorumluluk olmalı” dedi. Timmermans, karşı karşıya olunan göç krizinin mevcut mekanizmalarda net zayıflıklar ve boşluklar bulunduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Avrupa Birliği Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos da, “Mevcut göç ve güvenlik meydan okumaları sınır tanımıyor ve gerçek bir Avrupa yaklaşımı gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

XS
SM
MD
LG