Erişilebilirlik

AB’den Ortak Ordu İçin Önemli Adım


PESCO'ya AB dışişleri ve savunma bakanları Brüksel’de imza attı

Avrupa Birliği savunma alanında, ortak ordu için önemli bir adım attı. Fransa ve Almanya dahil 23 ülke, PESCO olarak bilinen Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması’na imza attı. 28 üyeli AB’nin 23 üyesinin imzaladığı anlaşma, güvenlik sorunları için askeri yatırım ve proje geliştirilmesi amacı taşıyor. Anlaşmayı, 2019 yılında AB’den resmen ayrılacak olan İngiltere imzalamadı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, anlaşmayı Avrupa savunmasında tarihi bir an olarak niteledi. İmzacı olmayan AB ülkelerinin anlaşmaya daha sonra katılabileceğini belirten Mogherini, taraf olan bazı ülkelerin savunma kapasitesi ve askeri operasyonlar konusunda 50’den fazla ortak proje hazırladığını açıkladı.

Federica Mogherini, birlikten ayrılmaya hazırlanan İngiltere’nin de tüm AB’ye yararı olacaksa bu proje bazında ortak savunmada yer alabileceğini söyledi.

AB temsilcisinin dikkat çektiği bir başka nokta da, ortak ordu çalışmalarının NATO’nun güvenlik çıkarlarını tamamlayıcı nitelikte olabileceği. Mogherini, AB’nin konvansiyonel silahlarının yanı sıra propaganda ve siber saldırıların dahil olduğu hibrit savaşlar için gerekli araçlara sahip olduğunu açıkladı.

İşbirliği anlaşması çerçevesinde imzacı ülkeler savunma amaçlarıyla ilgili eylem planlarını sunacak. AB’nin askeri yetkilileri ve Savunma Ajansı bu planları inceleyecek. Taahhütlerini yerine getirmeyen ülkeler, gruptan atılabilecek.

AB yetkilileri, bu adımın sadece bürokratik işbirliği olmadığının altını çiziyor. Amaç Avrupa savunma sanayini ve askeri kapasiteyi geliştirecek yatırımlar yapmak.

PESCO kapsamında, AB ülkeleri askeri harcamalarını arttırma taahhüdünde bulunacak. Ancak NATO’da olduğu gibi gayrisafi milli hasılalarının yüzde ikiden fazlasının ayrılması gibi bir kurala tabi olmayacaklar.

Dışişleri ve savunma bakanlarının Brüksel’de imzaladığı anlaşma, Aralık ayında düzenlenecek AB liderler zirvesinde, devlet başkanları tarafından da imzalanarak resmiyet kazanacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG