Erişilebilirlik

AB'den Önemli Vize Adımı


Güven Özalp/Brüksel

Türk vatandaşları açısından adeta işkence halini alan vize uygulamasında önemli bir eşik aşıldı. Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), Türkiye’ye vize muafiyeti getirecek sürece yeşil ışık yaktı.

Avrupa Birliği ülkelerinin büyükelçilerinden oluşan komitenin aldığı karar, perşembe günü Lüksemburg’da yapılacak AB İstihdam, Sosyal Politika, Sağlık ve Tüketici İşleri Konseyi'nde (EPSCO), “A maddesi” olarak nitelendirilen yöntemle tartışılmaksızın onaylanacak. Gelinen aşama çok önemli olsa da bu vize uygulamasının bugünden yarına sona ereceği anlamına gelmiyor.

Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edebilmeleri ancak 2018 civarında mümkün olacak. Bu tarihin kağıt üstünde öne çekilme ihtimali bulunsa da mevcut teknik göstergeler pratikte bunun pek mümkün olamayacağına işaret ediyor.

Vize muafiyetine giden yolda diğer ülkelerin sürecinin oldukça dışına çıkan bir yol haritası izlenecek. Bunun nedeni ise Türkiye üzerinden Avrupa Birliği ülkelerine yasa dışı giriş yapanların iadesini öngören geri kabul anlaşması (GKA) ile vize muafiyeti konularının birbiriyle ilişkilendirilmiş olması.

Avrupa Birliği bakanlarının COREPER tarafından alınan kararı onaylayarak Avrupa Birliği Komisyonu’nu vize muafiyeti görüşmeleri için yetkilendirmesinin ardından Türkiye’nin de GKA’yı parafe etmesi öngörülüyor. Bu aşamadan sonra da vize muafiyetiyle ilgili olarak atılması gereken adımların sıralanacağı eylem planının hazırlanması beklenecek.
Eylem planını hazırlayacak olan Komisyon’un hızlı hareket ederek bu belgeyi sonbahar aylarına yetiştirmesi öngörülüyor. Eylem planının Türkiye’yi tatmin edecek bir içeriğe sahip olması durumunda Ankara, GKA’yı imzalayacak.

GKA’ya atılacak imza, vize muafiyetine giden sürecin bittiği değil başladığı anlamına gelecek. Türkiye, belgenin müzakere sürecinde GKA’yı imzaladıktan sonra üç yıl boyunca uygulamayacağını Brüksel’e iletmişti. Avrupa Birliği de vize muafiyeti için GKA’nın tam olarak uygulandığını görme şartından geri adım atmadı. Türkiye’nin anlaşmayı tam anlamıyla uygulamaya başlamasının ardından Avrupa Birliği, uygulamanın kurallara uygun olup olmadığını denetlemek için 2-2.5 yıl kadar sürmesi öngörülen bir izleme yapacak.

Bu sürecin sonunda vize muafiyetiyle ilgili karar aşamasına gelinecek. Nihai karar oybirliği yerine nitelikli çoğunluk yöntemiyle alınacak. Bu da Türkiye’nin bir ülkenin veto tehdidiyle karşı karşıya kalmayacağı anlamını taşıyor.
XS
SM
MD
LG