Erişilebilirlik

AB’den Netanyahu’ya: ‘Kudüs İki Devletin Başkenti Olmalı’


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Avrupa ülkelerinin çoğu ya da tamamının büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıyacağına ve kenti İsrail’in başkenti olarak tanıyacağına inandığını söyledi.

Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Federica Mogherini’yle görüşen Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının “tüm gerçeklerin dürüstçe masaya konması” olduğunu ve “barışın gerçeği temel aldığını” belirtti.

Netanyahu, “Kudüs İsrail’in başkentidir. Hiç kimse bunu inkar edemez. Bu, barışın önüne geçmez, barışı mümkün kılar çünkü gerçeği kabul etmek barışın temelidir” diye konuştu.

Mogherini de, AB’nin, Kudüs’ün statüsü İsrail-Filistin barış müzakereleri kapsamında çözüme bağlanana kadar kent üzerindeki uluslararası uzlaşıyı takip etmeye devam edeceğini kaydetti. Mogherini’nin sözleri, Trump’ın geçen hafta açıkladığı Kudüs kararına AB’nin katılmayacağının sinyali olarak yorumlandı.

Mogherini, “İsrail ve Filistin arasındaki ihtilafın tek gerçekçi çözümünün, Kudüs’ün hem İsrail hem Filistin devletinin başkenti olduğu iki devleti temel alması gerektiğine inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Mogherini, “zorlu bir zamandan geçmelerine karşın”, barış sürecini yeniden başlatmaları için İsrailliler ve Filistinlilerin yanısıra Mısır ve Ürdün dahil bölgedeki ortaklarla birlikte çalışmayı artırma sözü verdi.

Bu zamanda olabilecek en kötü şeyin şiddet ve gerilimin tırmanması olacağını söyleyen Mogherini, Yahudiler ve İsrail’e karşı tüm saldırıları “en güçlü şekilde” kınadı.

Netanyahu Brüksel’de AB dışişleri bakanlarıyla toplantısından önce yaptığı açıklamada da Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını eleştiren Avrupalı liderleri “iki yüzlülükle suçlamıştı.

İsrail Başbakanı geçen Cumartesi günkü açıklamasında, “Başkan Trump’ın tarihi açıklamasını kınayan sesler duyuyorum ama İsrail’e roketlerin fırlatılmasını ya da İsrail aleyhine korkunç tahrikleri kınamalar duymadım” demişti.

XS
SM
MD
LG