Erişilebilirlik

AB’den Fransa’ya Mali Desteği


Fransa, Mali'de İslamcı militanların ilerlemesini durdurmak amacıyla başlattığı Serval Operasyonu'na Avrupa Birliği'nden istediği desteği aldı

Mali’deki gelişmeler nedeniyle Paris’in talebi üzerine olağanüstü toplanan Avrupa Birliği dışişleri bakanları Fransa’ya destek verdi

Mali’ye askeri operasyon başlatan Fransa, Avrupa Birliği’ndeki ortaklarının desteğini aldı. Yaşanan gelişmelerle ilgili olarak acil toplantı düzenleyen ve Mali’deki durumu masaya yatıran Avrupa Birliği dışişleri bakanları, bir yandan şu aşamada Fransa’ya lojistik destek ağırlıklı katkı sağlama taahhüdü altına girerken diğer yandan da ülkedeki askerleri eğitmeyi amaçalayan bir girişimin devreye sokulmasını kararlaştırdı.

Almanya ve İspanya’nın bazı çekincelerini dile getirdikleri toplantıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “tüm ülkelerin Mali konusunda dayanışma içinde olduklarını ve Fransa’ya destek verdiklerini” söyledi. Üye ülkelerin yaklaşımlarında lojistik destek unsuru öne çıksa da bazı ülkelerin birlik gönderme konusunu da masaya yatıracaklarını söyleyen Fabius, “Kimseyi zorlama niyetimiz yok” dedi. Bazı ülkelerin askeri güç gönderme konusundaki eğilimlerini doğrulayan bir başka isim de Avrupa Birliği Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton oldu. Ashton, Fransa’nın müdahalesinin üye ülkelerin tamamı tarafından memnuniyetle karşılandığının altını çizdi.

Temaslarda bulunmak üzere Brüksel’de bulunan Mali Dışişleri Bakanı Tieman Coulibaly ise ülkeyi işgal eden El Kaide bağlantılı militanların küresel tehdit oluşturduğunu söyledi. Coulibaly, uluslararası toplumun bütünüyle harekete geçmesinin sadece Mali’nin değil tüm bölgenin yardımına koşulması anlamına geleceğini belirtti.

Avrupa Birliği bakanlarının yeşil ışık yaktıkları Mali gücü toplamda 450 kişilik bir ekipten oluşacak. İlk aşamada 12 Avrupa Birliği ülkesinin destek sağlama taahhüdünde bulunduğu güçte yer alacak 200 kişi Mali askerlerinin eğitiminden sorumlu olacak, 250 kişi ise koruma ve destek rolü üstlenecek. Misyon merkezi olarak Mali’nin başkenti Bamako seçilirken ana amaç “eğitim ve danışma” olarak belirlendi. Askerlerin “savaşa katılma yetkisi” olmayacak.

Avrupa Birliği’nin devreye sokacağı görev gücü için 12 milyon 300 bin euro tutarında bir kaynak ayrıldı. Bu bütçede asker ve görevlilerin maaşları ya da diğer personel giderleri yer almıyor. Bu tür kalemler katkıda bulunan ülkeler tarafından karşılanacak. Görev gücünün ilk aşamada 15 ay görev yapması öngörülüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG