Erişilebilirlik

ABD’deki İranlı Öğrencilere Vize Kısıtlaması Yolda


ABD’nin İran özel temsilcisi Brian Hook, düşmanca tavırları olan ülkenin yetkililerinin çocuklarına öğrenci vizesi sağlanmasından vazgeçebilecekleri sinyalini verdi. Hook, bu çocukların ABD okullarında okumasının, diğer İranlılara haksızlık olduğunu söyledi.

Brian Hook, Dışişleri Bakanlığı’nda VOA Farsça servisine verdiği özel mülakatta, Tahran’ın teröre verdiği destek ve diğer kötü tavırları nedeniyle çoğu İranlı’nın ABD’ye girişinin yasaklandığına dikkat çekti.

Hook, İranlı siyasetçilerle bağlantısı olan öğrencilerin ABD vizesinin kaldırılması olasılığını ilk olarak 11 Aralık’ta Dışişleri Bakanlığı’nın Farsça Twitter hesabındaki bir video ile dile getirmişti. Hook o videoda, İranlı Twitter kullanıcılarından konuya ilişkin gelen sorulara, Trump yönetiminin konu üzerine çalıştığını ancak iç politika tartışmaları ile ilgili konuşamayacağı yanıtını vermişti.

14 Aralık’taki mülakatta Hook, ‘’İran’ın dünyadaki bir numaralı terör destekçisi devlet olmasının sonuçlarından biri de ABD ve diğer ülkelerin vize kısıtlamalarına maruz kalması’’ dedi.

İran özel temsilcisi, Tahran’ın ABD vizesi için başvuran İranlılar hakkında yeterli bilgi paylaşmadığını da dile getirdi. Hook, ‘’İranlı yetkililer yapmaları gerekeni ve değiştirmeleri gereken tutumları biliyorlar’’ dedi.

İran hükümetinin davranışlarının, vatandaşları için adil olmayan bir durum yarattığını söyleyen Hook, ‘’İran halkı, rejimin çocuklarının burada olmasının kendileri için adaletsiz olduğunu ve aynı rejimin kendi insanları için ABD vizesi almayı çok zorlaştırdığını anlamalı’’ diye konuştu.

Hook, Twitter videosunda söylediklerini tekrarlayarak, İran hükümeti liderlerinin ‘Amerika’ya Ölüm’ sloganlarını desteklerden çocuklarını okumaları için ABD’ye göndermesinin ikiyüzlülük olduğunu savundu.

Geçen Haziran ayında ABD Anayasa Mahkemesi, Trump yönetiminin, yedi ülkeden gelenlerin güvenlik gerekçesiyke ülkeye girişlerinin yasaklanmasına dair düzenlemesine destek vermişti.

Ancak seyahat yasağına rağmen ABD’li yetkililer, sıkı soruşturma ve elemelerle İranlı öğrencilere vize vermeyi sürdürüceğini açıklamıştı.

TV kanalı NBC, Aralık ayı başında İran’da gözaltına alınan Amerikalılar’ın ailelerin çağrısını haberleştirmişti. Aileler yetkililerin, İranlı öğrencilere vize vermeyerek Tahran üzerinde baskı kurmalarını talep etmişti.

NBC, ailelerin Trump yönetimi ve bazı Kongre üyelerine İranlı yetkilierle akrabalığı bulunan öğrencilerin listesini sunmuştu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de bağlantılı olduğu listede, Meclis sözcüsü Ali Larijani’nin oğlu da var.

XS
SM
MD
LG