Erişilebilirlik

AB’de Kritik Zirve İçin Düğmeye Basıldı


Angela Merkel ve Nicolas Sarkozy, Pazartesi günü Paris'teki basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken

Angela Merkel ve Nicolas Sarkozy’nin üzerinde anlaştığı ekonomik uzlaşma metni AB Başkanı Herman Von Rompuy’a sunuldu

AB’nin iki dinamo ülkesi Fransa ve Almanya AB’nin ekonomik yönetiminin yeniden düzenlenmesini istiyor.

Euro için hayati önem taşıyan zirve öncesinde yayınlanan 4 sayfalık metinde, Avrupa ekonomik birliğinin yapısının değiştirilmesi gereği vurgulanıyor.

İki lider, metinde yer alan büyüme, bütçe disiplini ve rekabetin sağlanmasına dönük değişiklik önerilerinin Avrupa anlaşmasına geçirilmesini talep ettiklerini bildirdi. Tüm AB’nin planı desteklemesini istediklerini belirten Merkel ve Sarkozy, tek bir ülke bile reddetse, Euro bölgesi olarak planı uygulamakta kararlı olduklarını dile getirdi.

Fransız-Alman uzlaşma planı, temel olarak, Euro bölgesinde daha sıkı bütçe denetimi, bunun için de Avrupa Anlaşması’nda değişiklik getiriyor. Ülkelerin, bütçe açıklarının Maastrich anlaşmasında öngörüldüğü gibi gayri safi milli hasılalarının (GSMH) yüzde 3’ünü geçemeyeceği ve geçenlerin otomatik olarak cezalandırılacağı esası yer alıyor.

Avrupa Anlaşması’nda yapılacak değişiklikle, bu kuralın ülke anayasalarına yazılması öneriliyor. Uyulmaması ve anlaşmazlığın ulusal anayasa mahkemelerinde çözülememesi halinde ise Avrupa Adalet Divanı devreye girecek.

XS
SM
MD
LG