Erişilebilirlik

"İşsizlik Konusunda Kötü Rakamlar Göreceksiniz"


Beyaz Saray ekonomik danışmanı Kevin Hassett ülkede işsizlik oranının Nisan ayında yüzde 16 ya da daha fazla olacağını kaydetti.

Hassett, güveni yeniden yaratmanın gerçekten zorlu politikalar gerektireceğini belirtti.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı önümüzdeki birkaç ayın çok kötü görüneceğini düşündüğünü de vurguladı.

Hassett, muhabirlere açıklamalarda bulunurken “daha önce görülmemiş oranda kötü rakamlar göreceksiniz” ifadesini kullandı.

Partilerüstü Kongre Bütçe Ofisi, işler istendiği gibi gitse bile gelecek yıl için işsizlik oranının yüzde 10 olmasını tahmin ediyor.

Maliye Bakanı Steven Mnuchin, Mayıs ya da Haziran ayında normale dönüşün başlaması durumunda ekonominin üçüncü çeyrekte toparlanacağını kaydetti.

Fox News’a konuşan Mnuchin, ekonomiye eşi görülmemiş oranda mali kaynak aktardıklarını belirtti ve bunun önemli bir etkisi olacağına inandığını söyledi.

Amerika’da Corona salgını nedeniyle son 1 ay içinde yaklaşık 30 milyon kişi işsizlik başvurusunda bulundu.

Son olarak Perşembe günü 4 milyon 400 bin kişi bir hafta içinde işsizlik başvurusunda bulunmuştu.

Kongre hafta içinde küçük işletmelere yönelik yaklaşık 500 milyar dolarlık paketi kabul etmiş, Başkan Donald Trump da Kongre’nin kabul ettiği paketi imzalamıştı.

Bu bütçe içinde 75 milyar dolar hastenelere ve 25 milyar dolar da Corona testlerine ayrıldı.

Söz konusu paket Corona ile mücadele çerçevesinde kabul edilen dördüncü ekonomik paket.

Geçen ay 2,2 trilyon dolarlık rekor paket kabul edilmiş, ancak küçük işletmeler için ayrılan yaklaşık 400 milyar dolar kısa süre içinde tükenmişti.

Şimdi gözler beşinci pakette. Demokratlar özellikle eyaletler ve yerel yönetimler için bu paketin çıkmasını istiyor. Bu paketin de 500 milyar dolar olması bekleniyor. Ancak Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell Kongre toplanmadan beşinci paket için görüşmeler yapılmayacağını kaydediyor.

XS
SM
MD
LG