Erişilebilirlik

Trump’tan Yahudi Düşmanlığına Karşı Birlik Çağrısı


Amerika Başkanı Donald Trump Yahudi düşmanlığına karşı mücadele konusunda birlik çağrısı yaptı.

Trump’ın bu çağrısı New York eyaletinde bir hahamın evine düzenlenen ve 5 kişinin yaralandığı bıçaklı saldırının ardından geldi.

Trump, “Yahudi düşmalığıyla savaşmak, karşı koymak ve kökünü kurutmak için bir araya gelmeliyiz” dedi.

Ne olmuştu?

New York eyaletinde bir hahamın evinde düzenlenen bıçaklı saldırıda 5 kişi yaralanmış, şüpheli de takip sonucu yakalanmıştı.

New York kentinin kuzeyinde Monsey’de meydana gelen saldırının evde Hanuka kutlaması sırasında gerçekleştiği belirtiliyor.

Şüphelinin önce olay bölgesinden kaçtığı, daha sonra polis takibi sonrasında yakalandığı kaydedildi.

Yaralananlardan birinin 6 kez bıçaklandığı belirtildi.

Saldırı tam da Yahudi toplumuna yönelik tehditlerin artmasının ardından polisin devriyelerini arttırdığı açıklaması sonrasında geldi.

Saldırı anında evde onlarca kişinin olduğu kaydedildi.

Saldırganın daha sonra ev yakınlarındaki Sinagoga girmeye çalıştığı, içerdekilerin kapıyı kilitlemesi sonucu bunu başaramadığı da gelen bilgiler arasında.

Saldırganın kimliği

Polis kaynakları 37 yaşında Thomas Grafton’ın bıçaklama olayının zanlısı olarak gözaltına alındığını ve sorgulamanın sürdüğünü kaydetti. Zanlı Grafton’ın New York’un Greenwood Lake bölgesinde yaşadığı belirtildi.

Grafton’ın olaydan yaklaşık iki saat sonra Manhattan’ın Harlem semtinde yakalandığı belirtildi. Yetkililer, saldırganın olay yerinden arabasıyla kaçtığını açıkladı.

Zanlının ismini ilk açıklayan CNN, Grafton’ın otomobil plakasının Cumartesi gece 23:45 civarında George Washington köprüsünden geçerken tespit edildiğini belirtti.

Zanlı Grafton’ın Pazar günü sabaha karşı sorgulanmak üzere Ramapo Polis Merkezi’ne getirildiği kaydedildi. Ramapo Polis Şefi Brad Weidel, zanlı Grafton’ın,beş kez cinayete teşebbüs ve hırsızlıkla suçlandığını söyledi.

Vali Coumo: “Bu bir iç terör eylemi”

New York Valisi Andrew Coumo, saldırının ardından yaptığı açıklamada, “Bu olay geçtiğimiz son haftada Yahudi Cemaatine yönelik altıncı olay. Hanukah’yı kutlamak için bir araya gelen New Yorklulara yönelik eylemler nefret kaynaklı suçlar bu da rahatsız edici ve tiksindirici bir durum. Bu aşağılık saldırılardan sorumlu korkaklar, Yahudi cemaatine korku salmaya çalışıyorlar. Bu tür anti semitist saldırılara karşı her zamankinden daha fazla birleşeceğiz" dedi.

Vali Coumo, New York kentinin yaklaşık 48 km kuzeyinde bulunan Rockland County'deki Monsey kasabasında haham Rottenberg’i ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini iletti.

New York Valisi Coumo, Hasidik hahamın evinde Cumartesi gece geç saatlerde beş kişinin bıçakla yaralanması olayının, “bir iç terör eylemi” olduğunu söyledi.

New York Valisi Coumo, bu tür eylemlere hoşgörülü olamayacağını belirterek, "Bu bir iç terör eylemidir. Yasalarımız durumu bu yönde ele almalıdır. Bu eylemleri yapan insanlar, toplumda şiddet, ırk, renk, inanç temelinde korku yaratmayı amaçlıyor. Topluma zarar veriyor. Bu iç terör eylemlerine karşı yasa çıkartarak, ülkede iç terör yasası olan eyaletin New York olmasını istiyoruz” dedi.

Yahudi örgütü Anti Defamation League (ADL), ikisi ağır beş kişinin yaralanmasına neden olan bıçaklama olayının geçtiğimiz hafta New York ve New Jersey bölgesindeki yapılan onuncu Yahudi karşıtı eylem olduğunu açıkladı.

İsrail'den tepki

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu saldırıyı kınadı.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin de saldırıyla ilgili olarak Yahudi karşıtlığının sadece Yahudi ve İsrail’in problemi olmadığını belirtti. Rivlin, “bu şeytana karşı karşı koymak için birlikte çalışmalıyız” ifadesini kullandı.

ABD’de Hahamın Evinde Bıçaklı Saldırı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

Saldırı, New York kenti ve çevresinde bir dizi tehditler ve saldırıların ardından geldi. Belediye Başkanı Bill de Blasio Brooklyn’de üç ayrı bölgede ilave polis devriyelerini açıklamıştı.

Cuma günü New York polisi 13 Aralık’tan bu yana bildirilen Yahudi toplumuna karşı 8 olayın soruşturulduğunu açıklamıştı.

New York polisi bu yıl suç oranının yüzde 22 arttığını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG