Erişilebilirlik

ABD'den Yeni Afgan Yönetimine Çağrı


Pentagon Basın Sözcüsü George Little
ABD Savunma Bakanlığı, seçim sonrası yeni Afgan liderlerini hemen Washington ile masaya oturup müzakeresi tamamlanmış ikili güvenlik anlaşmasını imzalamaya çağırdı. Devlet Başkanı Hamit Karzai 2014 yılından sonra bazı Amerikan askerlerinin ülkede kalmasına izin veren anlaşmayı imzalamayı reddetmişti.

Pentagon milyonlarca seçmenin Afgan güvenlik güçlerinin koruması altında oy verdiği "tarihi seçimi" övgüyle karşıladı ve Afgan kuvvetlerinin ne kadar ilerlmeme kaydettiğini gösterdiğini bildirdi.

Afganistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimi Taleban’ın tehditlerine rağmen önemli çapta şiddet olayına sahne olmadı. Birleşmiş Milletler’in Afganistan Özel Temsilcisi Jan Kubis, Taleban militanlarından gelen tehdit ve yıldırmalara rağmen seçime katılımın yüksek olduğuna dikkati çekti. Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Ahmet Yusuf Nuristani de katılım oranının beklenmedik oranda yüksek olduğunu söyledi.

2009 yılında yüzde 35 olarak belirtilen katılma oranının bu kez yüzde 55 olarak gerçekleştiği bildiriliyor. Ülkede 12 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor.

Sonuçların ancak birkaç hafta sonra alınması bekleniyor. İki turlu yapılacak seçimlerde sekiz adaydan biri yüzde 50’nin üzerinde oy alamazsa, ikinci tur en çok oy alan adaylar arasında yapılacak.

Sekiz başkan adayı arasında eski maliye bakanı ve Dünya Bankası yetkilisi Eşref Gani, eski dışişleri bakanı Zalmay Resul ve yine eski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah şanslı görünüyor.

Öteyandan Pazartesi günü Afganistan’ın güneyinde Kandahar ilinde yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu araçlarının havaya uçması yüzünden 13 sivil hayatını kaybetti.
XS
SM
MD
LG