Erişilebilirlik

ABD’den 20 Yılda 10 Binden Fazla Kuzey Koreli’ye Vize


ABD, son 20 yılda 10 binden fazla Kuzey Koreli’ye vize verdi. Amerika’nın Sesi’nin ulaştığı vize kayıtlarına göre bu yılın Mart'la Haziran ayları arasında vize alan Kuzey Koreli sayısı 18.

ABD 2016’da da 100 Kuzey Koreli’ye vize sağladı. Bunların 52’si ticari ya da turistik amaçlı vize. Kalanları ise diplomatik vize.

Bu sayının yüksek olduğunu savunan uzmanlar, ABD’nin uyuyan hücreler olarak nitelendirilen ajanlara karşı daha savunmasız olduğuna dikkat çekiyorlar. Uzmanlar, bu durumu Sovyetler Birliği döneminde ABD’ye gönderilen gizli ajanlarla kıyaslıyor.

Kaçaklar olarak bilinen ve diplomatik koruma altında olmayan Sovyet ajanları, Soğuk Savaş döneminde sahte kimlikler edinerek ABD’de çalıştı. Görevleri devlet yetkililerine, memurlarına, iş ve akademi dünyasından insanlara yaklaşmaktı. İngilizce’yi kusursuz konuşan ajanlar, ekonomiden savunma alanına öğrendiklerini Rus istihbaratına rapor ediyorlardı.

Seul’deki Kore Üniversitesi’nden siyaset bilimi profesörü Kim Byung-ki, Kuzey Koreliler’in de yurt dışında istihbarat toplamak için görevlendirildiklerini öne sürüyor.

Kim, “ABD’ye seyahatin, toplumu anlamak gibi önemli bir amacı var. Amerikalılar’ın Kuzey Kore hakkında düşünceleri, davranış kalıpları, zevkleri, siyasi görüşleri, toplumsal kimliklerini anlamaya çalışıyorlar. Bence bu, Sovyetler Birliği döneminde olduğu gibi önemli bir istihbarat toplama operasyonu” diyor.

Amerika’nın Sesi’nin konuştuğu, Kuzey Kore İnsan Hakları Komitesi başkanı Greg Scarlatoiu da benzer görüşte. Scarlatoiu’ya göre seyahat eden hatta yurtdışında yaşayan Kuzey Koreliler genelde devlet kademesinden. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un İsviçre’de öğrenim görmesi de bunun bir örneği.

Scarlatoiu, “Dikkat çekmemeye çalışıyorlar ve toplulukla kaynaşıyorlar. Hatta öğrenci arkadaşları Kuzey Kore’den olduklarını bile bilmiyorlar” diyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Konsolosluk İşleri Bürosu, aylık vize istatistiklerini Nisan ayında yayımlamaya başladı.

Amerika’nın Sesi, 1997’den 2017’ye göçmen olmayan vize türlerini mercek altına aldı. Göçmen vizeleri ise, büro uyruğa göre bir ayrım yapmadığı için inceleme dışı kaldı. Milliyetini reddeden, ilticacı Kuzey Koreliler de analize dahil edilmedi.

İş ya da turist vizeleri

1997’den 2001’e yani Bill Clinton’ın ikinci ABD başkanlığı döneminde, her yıl 1200’den fazla Kuzey Koreli ticari ya da turistik vize aldı. Onlarcası da öğrenci vizesi ya da diplomatik vize için onaylandı. Dokuz Kuzey Koreli de ABD’de çalışma vizesi alabildi.

Ticari ya da turistik vize alan Kuzey Koreliler’in ABD’de nereleri ziyaret ettiğinin kaydı ise yok. Dışişleri Bakanlığı, vizeye başvuranların ABD’ye belirli giriş amaçlarını rakip etmiyor. ABD’ye gidiş amacı, başvuru ve vize mülakatı sırasında belirtiliyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, bunun sistematik bir düzeninin olmadığını belirtiyor. Zira ABD vizeleri genelde birden fazla girişli veriliyor. Yani vize sahibi ABD’ye geçerlilik tarihi içinde istediği kadar girip çıkabiliyor.

Dışişleri yetkilisi, başvuru sahiplerinin çok sıkı güvenlik taramalarından geçtiğini, tüm talepler karşılanmadan ve güvenlik tehdidi olmadığı anlaşılmadan vize verilmediğini de hatırlatıyor. ABD’nin Kuzey Kore’yle diplomatik ilişkileri olmadığından, vize başvuruları ülke dışında değerlendiriliyor.

New York’taki Birleşmiş Milletler merkezinde çalışan Kuzey Koreli yetkililerin aldığı diplomatik vizeler ağırlıkta. Bunun dışında 1997-2016 yılları arasında 281 Kuzey Koreli’ye öğrenci vizesi verilmiş. ABD’li işverenlerin uzmanlık gereken görevler için işe almak istediği Kuzey Korelilerin 15’i H-1B vizesinden yararlanmış.

Amerika’nın Sesi’ne bilgi veren, Kuzey Kore Ulusal Komisyonu adlı düşünce kuruluşunun başkanı Keith Luse de, tıptan tarıma birçok alanda kültür ve eğitim değişim programları olduğunu belirtiyor.

Tüm bunların dışında sporcular, sanatçılar, stajyerler, yabancı bandralı gemilerdeki denizciler, uluslararası şirketlerin çalışanları ve bir ABD vatandaşıyla nişanlı olan Kuzey Koreliler de vize almaya hak kazanan gruplar.

ABD-Kuzey Kore gerilimi tırmanıyor

ABD’yle Kuzey Kore ilişkileri her zaman, bugün olduğu gibi gergin değildi. Hatta haber ajansı Associated Press’e göre bugün bile Birleşmiş Milletler’deki üst düzey diplomatlarından Pak Song Il’ye ABD’nin Kuzey Kore özel temsilcisi Joseph Yun gizli görüşmeler yürütüyor

Bill Clinton döneminde ise 1993’ten 2001’e, iki ülke arasında görece olarak daha dostane ilişkiler vardı. Bu dönemde Kuzey Kore nükleer krizinin baş müzakerecisi olan Robert Gallucci, iki yönetim arasındaki yeniden yakınlaşma çabalarının tavan yaptığını söylüyor.

Gallucci, Kuzey Kore’nin nükleer silah programını dondurmasını öngören 1994 tarihli çerçeve anlaşmasının mimarıydı. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Gallucci, o dönemi ilişkilerin en çok geliştiği dönem olarak hatırlamak istiyor. Zira ABD yönetimi Pyongyang’dan gelen tehdidi başarılı bir şekilde yönetebiliyordu.

Clinton döneminde Kuzey Kore’de ciddi bir kıtlık baş gösterdi. 1983’te taraf olduğu Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’ndan 1993’te çekilmeye kalkması üzerine uygulanan yaptırımlar, Pyongyang’a geri adım attırdı.

Clinton’dan sonra ABD Başkanı olan George W. Bush’un, Kuzey Kore’yi “şer ekseni” ülkelerinden ilan etmesi üzerine ise ilişkiler hızla geriledi.

Bush yönetimi, Çin, Japonya, Rusya, Güney ve Kuzey Kore, Altılı Görüşmeler’i başlattı. Amaç, Pyongyang’ın nükleer operasyonlarını durdurmaktı. Görüşmeler, Kuzey Kore’nin silahsızlanmaktan vazgeçmesi üzerine tıkandı. Sonraki yıllarda da Pyongyang’ı yeniden masaya döndürme çabaları sonuçsuz kaldı.

XS
SM
MD
LG