Erişilebilirlik

ABD’den Küba’ya Tarihi Ziyaret


ABD’den Küba’ya Tarihi Ziyaret
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

ABD Başkanı Barack Obama, Mart’ın son haftasında Küba’yı ziyeret edeceğini açıkladı. Amaç, geçen yıl yeniden kurulan diplomatik ilişkileri daha da geliştirmek. Başkan adaylığı için yarışan Cumhuriyetçiler ise bu ziyaretten rahatsız.

Barack Obama, 88 yıl sonra Küba'yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olacak. 23-24 tarihlerindeki Arjantin ziyareti öncesi Havana’ya uğrayacak olan Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ve Kübalı girişimcilerle bir araya gelecek. ABD Başkanına eşi Michelle Obama da eşlik edecek.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Obama, ziyaretinde Küba ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik ilerlemeyi güçlendirmek, Küba halkının esenliğini geliştirecek ticari ilişkiler ile halklar arasındaki ilişkileri ileri taşımak ve insan haklarına desteğimizi ifade etmek için çalışacak" ifadesine yer verildi.

Barack Obama da 21-22 Mart’ta yapacağı ziyareti sosyal medya hesabından, “Küba halkının hayatlarını iyileştirebilecek çabalar ve ilerlemelerimizi daha da öteye taşımak için gelecek ay Küba'ya gideceğim" sözleriyle duyurdu.

Obama, Havana'da bir süredir bariş görüşmeleri yürüten Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahli Güçleri FARC arasında bir barış anlaşması imzalanmasına tanıklık da edebilir. Taraf olmasa da ABD’nin Küba ilişkileri açısından anlamlı bir anlaşma. ABD, Küba’yı 1982’de Latin Amerika'da FARC gibi Marksist oluşumlara yakınlığı nedeniyle terör listesine almıştı.

ABD Başkanı’nın ziyaretini memnuniyetle karşılayacaklarını açıklayan Küba yönetimi ise “Ancak Obama ülkenin içişlerine karışmamalı” uyarısında bulundu.

“Obama, özür diler duruma düştü”

Bu ziyaretin duyurulmasının ardından başkan adaylığı için yarışan Cumhuriyetçi isimlerden peş peşe eleştiriler geldi. Küba kökenli olan adaylardan Ted Cruz ve Marco Rubio, benzer tepkiler verdi.

Babası Kübali olan Cruz bu ziyareti, gerçek bir hata olarak niteledi ve "Ailem Küba'daki gerçek baskıyı ilk elden tecrübe etti. Bize, düşmanlarımıza karşı durabilecek bir başkan lazım. Castro ailesi iktidardayken Küba'yı ziyaret etmezdim" dedi. Cruz, Obama'nın Küba'da özür diler bir konuma düşeceğini de savundu. Aynı şekilde Küba kökenli Marco Rubio da, "Küba'da Amerikan karşıtı komünist bir diktatörlük olduğu sürece ben bu ülkeye gitmezdim" dedi.Amerikan tarihinde Küba'yı ziyaret eden tek başkan, 1928'de Calvin Coolidge olmuştu. 2015’in Temmuz ayında, 54 yıl aradan sonra Washington ile Havana arasında diplomatik ilişkiler yeniden kurulmuştu. Ardından ABD, Küba'ya uygulanan bazı ticari yaptırımlar ve seyahat yasağını gevşetmişti.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu Dilge Timoçin mesleğe 2000 yılında NTV'de başladı. 2008'de Habertürk TV'ye transfer oldu, dış haber sorumlusu olarak görev yaptı. ShowTV'de dış haber editörü ve spiker olarak çalışan Timoçin, sonrasında Al Jazeera Türk'e geçti; Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı. Dilge Timoçin VOA Türkçe'ye katılmadan önce Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşlarıyla çalışıyordu

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG