Erişilebilirlik

ABD'den Karzai'ye Çekilme Tehdidi


Hamid Karzai ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice Kabil'de görüşürken
Beyaz Saray, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin ABD ile güvenlik anlaşmasını imzalamayı reddetmesi üzerine gelecek yıl tüm Amerikan askerlerinin çekilmesi olasılığının ortaya çıktığını bildirdi.

Karzai Pazartesi günü Kabil’de görüştüğü ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice’a anlaşmayı imzalamadan önce Amerika’nın Afgan evlerine askeri baskınlara hemen son vermesi ve barış görüşmelerine bağlılığını göstermesi gerektiğini söyledi.

Beyaz Saray, Karzai’nin Rice ile görüşmesinde yeni koşullar getirdiğini ve anlaşmayı hemen imzalamaya hazır görünmediğini açıkladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Anlaşma hemen imzalanmazsa Amerika’nın 2014 yılı sonuna kadar tüm askerlerini Afganistan’dan çekmeyi planlamaktan başka çaresi kalmayacaktır” denildi.

“Sıfır seçenek” denen tüm çekilme, Amerikan askerlerinin hepsinin bir anlaşmaya varılamaması üzerine iki yıl önce Irak’ı terketmesine benziyor.

Karzai, Pazar günü Loya Jirga adlı büyük meclisin tavsiyesine rağmen Amerika ile güvenlik anlaşmasını hemen imzalamayı reddetmişti. Hamid Karzai, Amerika’nın Afganistan’da barış sağlama kararlığından emin olmak için zamana ihtiyaç olduğunu savunuyor.

Aşiret ve yerel topluluk liderlerinden oluşan Loya Jirga Pazar günü Amerika ile ikili güvenlik anlaşmasını desteklemiş ve Karzai’yi anlaşmayı hemen imzalamaya çağırmıştı.

Hamid Karzai, daha önce Amerika ile varılan güvenlik anlaşmasının Nisan ayındaki seçimler sonrası imzalanmasını istiyor. Amerika ise ertelemeye karşı çıkıyor, anlaşmanın en geç bu yıl sonunda imzalanmasını şart koşuyor.

Meclis lideri Sibgatullah Mücaddedi Cumartesi günü Karzai’nin anlaşmayı erteleme hakkı olmadığını ve ertelemenin Afganistan’ın çıkarlarına ters düştüğünü söyledi.

Anlaşmanın 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girmesi ve Amerikan askeri ve sivil personelin 10 yıl daha Afganistan’da lojistik destek sağlamak üzere kalması öngörülüyor.

Başkan Obama anlaşmaya varılmasından bir gün önce Karzai’ye bir mektup göndererek, Amerikalılar'ın hayatı tehlikede olmadığı sürece Afgan sivillerin ve evlerin operasyonlarda hedef alınmayacağı sözü vermişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG