Erişilebilirlik

Sanayi Tesisleri Teröristlere Karşı Güvende mi?


New Mexico'daki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'ndan radyoaktif atıktaşıyan bir tır.
Amerikan hükümeti, radyoaktif malzeme kullanan sanayi tesislerini teröristlere karşı yeterince korumadığı konusunda eleştirilere hedef oldu.

Eleştiriler, Amerikan Kongresi’ne bağlı olarak çalışan ve Federal Hükümet’in faaliyetlerini denetleyen bir dairenin (GAO – Government Accountability Office) hazırladığı raporda yer alıyor. Rapor, Amerika’da petrol ve doğal gaz üretimi, havacılık, gıda sterilizasyonu gibi alanlarda faaliyet gösteren 33 sanayi tesisinde yapılan incelemelerin ardından yayınlandı.

GAO raporunda bu tesislerde, “kilitsiz kapılar, tel örgüsüz tesisler, kilitsiz tavan pencereleri” gibi çok sayıda güvenlik açıklarının bulunduğuna dikkati çekiyor.

Ayrıca bu tesislerde sabıkalı kişilerin çalıştırıldığı da tespit edilmiş. Bu kişiler arasında, geçmişte terör tehdidinde bulunan bir çalışanın serbestçe radyoaktif maddelere erişim sağlayabildiği vurgulanıyor.

GAO, teröristlerin bu tesislerden çalabilecekleri radyoaktif maddeleri “kirli bomba” saldırılarında kullanabileceği uyarısında bulunuyor. Kirli bomba terimi, kalabalık bölgelerde silah olarak kullanılabilecek ve ölümcül radyasyon yayabilecek ekipman için kullanılıyor.
XS
SM
MD
LG