Erişilebilirlik

ABD'de Yeni Dışişleri Bakanı Pazarlığı


Amerika’nın BM Daimi Büyükelçisi Susan Rice Kongre’de dış politika konusunda önde gelen üç Cumhuriyetçi senatöre, Bingazi saldırısı konusunda bildiklerini anlattı.
Rice, Arizona senatörü John McCain, Güney Carolina senatörü Lindsey Graham ve New Hampshire senatörü Kelly Ayotte’un konuyla ilgili sorularını yanıtladı.
Senatörler bir buçuk saat süren basına kapalı toplantıdan sonra yaptıkları açıklamada aldıkları yanıtları hala yeterli bulmadıklarını belirtti.

Yeni kabinesini belirlemeye çalışan Başkan Barack Obama, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın yerine Susan Rice’ı atamak istiyor.

Ancak John McCain, Lindsey Graham ve Kelly Ayotte, Susan Rice’ın Dışişleri Bakanlığı’na aday gösterilmesine karşı çıkıyor.
Her üç senatör, Rice’in 11 Eylül günü Bingazi’deki Amerikan konsolosluğuna düzenlenen saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarla Amerikan kamuoyunu kasıtlı olarak yanılttığı bu yüzden inandırıcılığını yitirdiğini önesürüyor.

Rice, Bingazi’de, Büyükelçi Chris Stevens’la beraber dört Amerikalının hayatını kaybettiği olaylarla ilgili olarak o günlerde Amerikan televizyonlarına yaptığı açıklamalarda, Hz. Muhammed’e hakaret içeren filme tepki gösteren öfkeli kalabalığın konsolosluğa saldırdığını söylemişti. Obama hükümeti, 11 Eylül’deki saldırının planlı bir terör eylemi olduğunu ise bu olaydan yaklaşık iki hafta sonra açıklamıştı.

Cumhuriyetçiler, Obama yönetiminin seçimler öncesinde kamuoyu önünde puan kaybetmemek için kasıtlı olarak olayın gerçek nedenini sakladığını, Susan Rice’ın da televizyonlara kasıtlı olarak bu yönde demeçler verdiğini söylüyor.
Beyaz Saray ile Susan Rice bu suçlamaları reddediyor ve istihbarat birimlerinden aldıkları bilgiler doğrultusunda bu açıklamaları yaptıklarını savunuyor.

Demokratlar ise Cumhuriyetçileri Susan Rice’ı “günah keçisi” yapmakla suçluyor, Rice’ı siyah olduğu için hedef aldıklarını iddia ediyor.
Başkan Barack Obama seçimlerden sonra yaptığı ilk basın toplantısında Susan Rice’ı savundu ve Susan Rice’a karalamak isteyenlerin karşısında kendisini bulacaklarını söyledi.

Başkan Susan Rice’ı henüz Dışişleri Bakanlığı’na aday göstermedi. Bakanlık için Senatör John Kerry’nin de adı geçiyor. Ancak Obama’nın Kerry’e Savunma Bakanlığını teklif etmesi de bekleniyor.

Bakanlık atamaları ancak aday isim Senato’dan onay alırsa bu göreve gelebiliyor.
Rice, bugünkü görüşmelerde John McCain, Lindsey Graham ve Kelly Ayotte’u ikna edebilirse aday gösterilmesi halinde Senato’dan onay alma şansını artırmış olacak.
XS
SM
MD
LG