Erişilebilirlik

ABD'de Yaban Atları Programı Tartışılıyor


ABD'de Yaban Atları Programı Tartışılıyor

Yaban atları, vahşi Batı’nın efsanevi sembolleridir. Devlet koruması altındaki atlar, uçsuz bucaksız kamu arazilerinde serbestçe dolaşır. Yetkililer şimdi sayılarını kontrol altında tutmak için atları başka bölgelere taşıyor. Ancak buna karşı çıkanlar, hükümetin uygulamasının insanlık dışı olduğunu ve yaban atlarının neslinin tükenmesine yol açabileceğini öne sürüyor.Binlerce yaban atı, Amerika’nın batısındaki on eyalette serbestçe dolaşıyor. Yasaların koruma altına aldığı atlar, gözden uzak bölgelerde yaşıyor.

Yaban Atlarını Koruma Kampanyası adlı örgütten Suzanne Roy, “Atları görmek heyecan verici, aynı zamanda eğitici bir deneyim. Atlar insanları derinden etkiliyor.” diyor.

Roy ve dernek yetkilileri, atları başka bölgelere taşıyan Arazi İşletme Dairesi’ni protesto için Washington’a geldi.

Hükümet, atları, Ortabatı’ya ve güney eyaletlerine taşıyor. Atlar öldürülmüyor, sahiplenilmeyi beklemek için çitli alanlara ve haralara götürülüyor. Ancak ekonomik durgunluk bu durumu da etkilemiş. Şu anda haralardaki at sayısı, açık alanlarda yaşayanlardan fazla.

Roy, yaban atlarını koruma yasasına rağmen hükümetin başka öncelikleri olduğunu söylüyor: “Arazi İşletme Dairesi, kamu arazilerine bakıyor. Kamunun çıkarlarını değil, ineklerini kamu arazilerinde otlatan hayvan sahiplerinin çıkarlarını düşünüyor.”

Arazi İşletme Dairesi Sözcüsü Tom Gorey, hükümetin yaban atlarına değer verdiğini ve kamu arazilerindeki at sayısının olması gerektiğinden 10 bin daha fazla olduğu için yer değiştirme yoluna gidildiğini söylüyor. Gorey, “Atların neslinin tükenmesini istemiyoruz. Hayvanların otlaklarda açlıktan ölmesini değil, sadece sayılarını, kontrol edebileceğimiz düzeye indirmek istiyoruz,.” diyor.

Bazıları hükümetin atların kontrolu için farklı yöntemler uygulanmasından yana.

Suzanne Roy, “At sayısını kontrol altına almak için doğum kontrolü ya da otlayan ineklerin sayısını kısıtlama yoluna gidilebilir.” diyor.

Gorey, doğum kontrolünün, atlar taşınırken kullanıldığını, ancak arazide uygulamanın pratik olmayacağını söylüyor: “Yaban atlarının sayısı yılda yüzde 20 artarak dört yılda bir iki katına çıkıyor. At nüfusunu kontrol edebilmek için doğum kontrolü uygulamasına geçecek konumda değiliz.”

Amerikan Hükümeti, bu yıl yaban atları programına 63 milyon dolar harcadı. Gelecek yılın bütçesiyse 75 milyon dolar. 42 milyon dolar da yaban atları için koruma alanı satın almak amacıyla istendi.

Hükümetin programının çok pahalı olduğu görüşü yaygın.

Gorey, “Atları haralarda tutma uygulamasına son vermek istiyoruz. Tutmak istediğimiz at sayısı, atları sahiplenmek isteyenlerin sayısıyla orantılı olacak.” diyor.

Birçok kişi, atların yerini değiştirmenin parayı boşa harcamak olduğunu söylüyor ve sistem düzeltilinceye kadar uygulamanın durdurulmasını istiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG