Erişilebilirlik

ABD'de Vize Kısıtlamasına Temyiz Mahkemesi Freni


Amerika'da yeni başkan Donald Trump'ın, Müslüman nüfuslu yedi ülkeye uyguladığı seyahat kısıtlamalarının yeniden yürürlüğe konması, San Francisco'daki Federal Temyiz Mahkemesi tarafından reddedildi

Üç yargıçlı mahkemede kararın oybirliği ile alındığı öğrenildi. Haber ajansı Reuters'a göre temyiz mahkemesi, ABD hükümetinin, yedi ülkeye uygulanan yasağı meşru kılacak hiç bir ulusal güvenlik kanıtı sunmadığına hükmetti. San Francisco Temyiz Mahkemesi 9'uncu Dairesi, 29 sayfalık açıklamayı da kararla birlikte kamuya sundu.

ABD'de Vize Kısıtlamasına Temyiz Mahkemesi Freni
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:35 0:00

Kararın açıklanmasından sadece dakikalar sonra ABD Başkanı Donald Trump , sosyal medya hesabından mesaj attı.

Trump, büyük harflerle paylaştığı mesajında, "Mahkemede görüşürüz. Ulusumuzun güvenliği tehlikede" ifadelerini kullandı.

Alt mahkeme, geçen hafta Başkan Trump’ın, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan yedi ülke vatandaşlarına seyahat yasağı koyduğu kararnamesini geçici olarak durdurmuştu.

Üç yargıçlı bir panelin yönettiği temyiz davasında yargıçlar, alt mahkemenin aldığı kararın geçerli olup olmayacağına karar verecekti ya da tekrardan görüşülmesi için alt mahkemeye iade edecekti

Temyiz mahkemesi hüküm kararı vermesi bu davanın büyük bir ihtimalle Anayasa MAhkemesi'ne gidebileceği anlamına gelecek.

Yasaların anayasaya uygunluğu inceleyen Amerika Anayasa Mahkemesi, geçen yıl yargıç Antonin Scalia’nın ölümünden sonra hala sekiz üye ile devam ediyor.

Eğer oylama berabere kalırsa, Temyiz Mahkemesi'nin kararı geçerli olacak. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin davayı bir-iki ay içinde görüşmesi bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG