Erişilebilirlik

ABD'de İnternet Okullarına İlgi Artıyor


İnternet üzerinden eğitim sadece üniversite değil ortaokul, lise, hatta ilkokul seviyesinde de giderek ilgi görüyor

İnternet üzerinden eğitim sadece üniversite değil ortaokul, lise, hatta ilkokul seviyesinde de giderek yaygınlaşıyor. Özellikle kırsal kesimlerdeki öğrenciler için son derece faydalı olan bu uzaktan öğrenme sistemi Washington gibi büyük kentlerde de kullanılıyor. Hatta Washington’da bir ilkokulda tüm dersler İnternet üzerinden veriliyor.

Lovell Walls, evinin bodrum katında matematik dersi alıyor. Öğretmeni de 40 kilometre ötede bilgisayar başında. Lovell beş yaşından beri İnternet’te ders alıyor. Şimdi 11 yaşında ve beşinci sınıf öğrencisi. Lovell'in annesi Anita Walls anlatıyor:

“Lovell altıncı sınıf matematiği ve yedinci sınıf fen dersi görüyor. Bu alanlarda hep sınıf seviyesinin üzerindeydi.”

İnternet eğitiminin avantajlarından biri seviye üstü ders alabilmek. Bir diğer avantajsa daha esnek ders programına sahip olmak.

Lovell’ı evde eğitmek için hazırlanan anne Anita, Washington’da bir okulun İnternet’ten eğitim vermesiyle rahatladığını söylüyor. Okulun kendi müfredatı ve İnternet üzerinden ders veren öğretmenleri var.

Anita Walls, küçük oğlu Zachary’nin de programa dahil olmasıyla onlara yardım etmeye daha fazla zaman ayırdığını söylüyor:

“Çocuğunuz ana sınıfındayken ya da birinci, ikinci ya da üçüncü sınıftayken size çok iş düşüyor. Onlarla oturup başbaşa ders ve ödev yapmanız gerekiyor.”

İnternet eğitimi giderek yaygınlaşıyor. İnternet eğitimi ve malzemeleri sağlayan en büyük şirketlerden biri olan K12’den yetkili Jeff Kwitowski:

“Amerika’da 250 binden fazla öğrenci tam zamanlı olarak İnternet eğitimi alıyor. Firmamız ülke çapında yaklaşık 100 bin öğrenciye hizmet veriyor.”

Lovell’ın öğretmeni Suzanne Conway, K12’ye katılmadan önce geleneksel dersliklerde öğretmenlik yapmış:

“Bu sistem okullarında arkadaşları tarafından ezilen ya da diğer öğrenciler arasından sıyrılmayı başaramayan çocuklara çok uygun.”

Ulusal Eğitim Birliği Başkanı Dennis Van Roekel ise İnternet eğitiminin kendisini kaygılandırdığını söylüyor:

“Özellikle ilkokul seviyesinde yüzyüze öğretmen-öğrenci iletişimi çok önemli. Uzaktan eğitim büyümeye devam edecek. Yetişkinlerin bu sistemi iyi inceleyip öğrencilerin en çok faydalandığı alanlara yönelmeleri gerekiyor.”

Anita Walls ise oğulları için en iyisinin İnternet’te eğitim olduğundan emin.

XS
SM
MD
LG