Erişilebilirlik

ABD’de Eski Muharipler Günü 


Amerika, her 11 Kasım’da Eski Muharipler Günü’nde savaşlarda görev almış ordu mensuplarını onurlandırıyor. Federal tatil olan Eski Muharipler Günü’nün geçmişi yaklaşık 100 yıl önce 1. Dünya Savaşı’nı sona erdiren anlaşmanın imzalandığı güne dayanıyor.

Bu yılki Eski Muharipler Günü aynı zamanda Başkan Joe Biden’ın görevde olduğu ve Amerika’nın son 20 yılda Afganistan’da savaşta olmadığı ilk Eski Muharipler Günü olma özelliğini taşıyor.

Başkan Joe Biden, Arlington Mezarlığı’ndaki Meçhul Asker Anıtı’nı ziyaret ederek anıtın 100’üncü yıldönümü için yapılan çelenk bırakma törenine katıldı.

1914-1918 yılları arasında çoğu Avrupa’da geçen Birinci Dünya Savaşı’nda milyonlarca kişi hayatını kaybetmişti. ABD’nin savaşta verdiği kayıpların sayısı 100 bine yakın. Hayatını kaybeden askerlerin çoğunun kimlikleri tespit edilemediği için bu askerler Avrupa’daki ABD askeri mezarlıklarında yatıyordu. 1921’de Fransa’dan ABD’ye getirilen kimliği belirlenememiş bir ABD askeri Arlington Mezarlığı’na gömüldü, daha sonra mezar tüm meçhul askerler onuruna bir anıt haline dönüştürüldü.

''Size borçluyuz''

Biden daha sonra yaptığı konuşmada eski savaş muhariplerine ülkeye hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

‘‘Siz bu ülkenin omurgasısınız, size borçluyuz’’ diyen Biden, ‘‘Birçok görevimiz var, ancak en kutsalı tehlikenin ortasına gönderdiğimiz savaş muhariplerine ve ailelerine bakmak, onlara ve ailelerine sahip çıkmak. Bu ömür boyu kutsal görevimiz olacak, bu görevin süresi hiçbir zaman dolmayacak’’ diye konuştu.

Biden, son 20 yılda eski muhariplerle ailelerinin hayatını Irak ve Afganistan’daki savaşların şekillendirdiğini, onbinlerce Amerikalı'nın ülkesine hizmet ettiğini ve hala hizmete devam ettiğini belirtti. Biden, ''Onları unutamayız. Amerikan halkı onların hizmetine her zaman minnettar olacak'' dedi.

Biden’ın hayatını kaybeden oğlu Beau da Irak savaşı muhariplerindendi. Biden, görevdeki ilk Eski Muharipler Günü’nde toksik ortamlarda kalan savaş muhariplerinin tıbbi durumlarının aydınlatılması ve daha iyi anlaşılarak tedavi edilmesi için bir düzenleme açıkladı.

Biden tüm eski muhariplerin hak ettikleri birinci sınıf sağlık hizmetlerini almaları için Kongre’de Demokrat ve Cumhuriyetçiler’in birlikte çalışacaklarını ve eski muhariplerin ihtiyaçlarına özel sağlık hizmeti vermek için adımlar atacaklarını kaydetti.

Biden sayıları her gün artan savaş muharibi kadın ve LGBTQ üyelerinin de ihtiyaç duydukları bakımı almaları için çalışacaklarını belirtti. ​

Savaş muhariplerinin sağlığı için yeni düzenleme

AP haber ajansına göre Beyaz Saray yetkilileri düzenlemenin toksin soluyan muhariplerin karşılaştığı akciğer problemlerine, nadir görülen solunum yolu kanserleriyle yurtdışında kalitesiz hava koşullarında geçirilen süre arasındaki bağlantıya odaklanacak.

Yeni düzenleme ayrıca eski savaş muhariplerinin semptomlarına dayanarak sağlık hizmeti talep etmelerini, sağlık sorunları yaşayan askerlerden durumlarıyla ilgili daha fazla bilgi alınmasını ve astım, sinüs sorunları gibi sorunlar yaşayan muhariplere zararlarının karşılanması talebinde bulunmaları için daha fazla süre tanınmasını içeriyor.

Başkan Biden da oğlu Beau’nun görev yaptığı Irak’tan dönüşte agresif bir beyin kanserinden hayatını kaybetmesiyle ordunun atıklarını yaktığı dev çukurların etrafındaki toksinlere maruz kalması arasında bağlantı olabileceği iddiasında bulunmuştu. Ancak bu bağlantıyı kanıtlayan bilimsel veri yok.

Oğlu Beau’nun ölümü, Başkan Biden için belirleyici bir an olmuş ve Biden’ın 2016 başkanlık yarışına katılmama kararıyla sonuçlanmıştı.

Genç Biden, 2008 yılı Ekim ayından 2009 yılı Eylül ayına kadar Delaware Ulusal Muhafız Ordusu'nda yüzbaşı olarak görev yapmış, 2013 yılında konulan beyin tümörü teşhisi konduktan iki yıl sonra 46 yaşında hayatını kaybetmişti.

Yeni düzenleme muhariplerin ordudaki görevlerinin bitmesinden 10 yıl sonrasına kadar sağlık hizmeti talebinde bulunabilmelerinin önünü açıyor. Hükümet ayrıca hangi semptomların geçerli olacağı ve gerekçelerinin belirlenme yöntemlerini de değiştiriyor.

AP haber ajansına göre ABD ordusu, açık havada kurulan ve atıkların yakıldığı çukurlarla bağlantılı sağlık risklerinin yıllardır farkındaydı.

2013'te federal denetçiler Afganistan'daki bir askeri kampın beş yıldan fazla süredir bu tür bir çukuru işlettiğini tespit etti. Bu, Pentagon’un izin verdiğinden neredeyse dört kat daha uzun bir süreydi. Savunma Bakanlığı, yanık çukurlarının yalnızca başka bir alternatif çöp imha yönteminin mümkün olmadığı durumlarda geçicison çare olarak kullanılması gerektiğini belirtmişti, ancak yine de bu çukurların varlığı yıllarca devam etti.

XS
SM
MD
LG