Erişilebilirlik

ABD’de Küresel Sağlık Girişimi


ABD’de Küresel Sağlık Girişimi

Amerika Dışişleri Bakanlığı bir süre önce 63 milyar dolarlık Küresel Sağlık Girişimi başlattı. Girişimin anne ve çocuk sağlığı, aile planlaması ve sıtma, verem, AIDS gibi bulaşıcı hastalıklara odaklanması planlanıyor.

Sağlık uzmanları daha önce de solumun hastalıkları, çocuk felci ve diğer salgın hastalıklarla mücadelede işbirliği yapmıştı. Obama Yönetimi’nin şimdiki amacı, daha az yatırım gerektiren küresel sağlık sorunlarının kökünün kazınması ve tüm kadınların sağlık hizmetine erişiminin sağlanması.Heritage Vakfı’ndan iktisatçı Terry Miller, bu yaklaşımın bazı yönlerini olumlu buluyor: ”Uluslararası sağlık örgütlerinin ve birçok ülkede halk sağlığı kuruluşlarının öncelik verdiği konu hep bulaşıcı hastalıklar oldu. Kanser ya da kalp hastalığı gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara şimdiye kadar uluslararası kaynak aktarılmadı.” Ancak Miller, girişimin, kadın sağlığını düzeltmekten daha öteye gitmesi gerektiği görüşünde: ”Toplumların sağlığının bütün olarak iyileştirileceği, sadece kadınların değil herkesin eşit şekilde yararlanacağı bir girişim görmek isterdim.”

George Washington Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Doktor Peter Hotez, tıp araştırmalarına da ağırlık verilmesini istiyor. Hotez, ”Küresel Sağlık Girişimi’nin en büyük eksikliklerinden biri, yeni ilaç ve aşıların araştırılması ve geliştirilmesi. Küresel Sağlık Girişimi, zaten elimizde olan hayat kurtarıcı teknolojilere erişimi arttırması açısından önemli. Ancak yeni nesil ilaç ve tıp ürünlerini kimler geliştirecek?” diye konuşuyor.

Dışişleri Bakanı Clinton, Amerika’nın HIV ile AIDS hastalığıyla mücadele taahhüdüne bağlı kalacağını söylüyor. Öte yandan AIDS hastalığına verilen önemin azalmaya başladığı yolunda kaygılar var. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Sözcüsü Sharone Ekambaram, ”AIDS salgını hala acil durum niteliği taşıyor. Bu hastalık yok olmadı, olmayacak da,” şeklinde konuşuyor.

AIDS’le mücadele edenler fonların arttırılmaması durumunda anne babaları bu hastalığa kurban giden, öksüz ve yetim kalan çocuk sayısının yükseleceğini söylüyor. Doktor Hotez’e göre, AIDS ve anne-çocuk sağlığının yanısıra dünya çapında milyarlarca insanı etkileyen küresel sağlık tehditlerini ortadan kaldırmak için daha fazla fona ihtiyaç var.

XS
SM
MD
LG