Erişilebilirlik

ABD'de Kasırga Korkusu


Miami'deki Ulusal Kasırga Merkezinde Sandy'nin uydu görüntüleri bilgisayar ekranında izlenirken
Amerika’nın Doğu kesimleri en büyük fırtınalardan biri olacağı tahmin edilen Sandy Kasırgasını karşılamaya hazırlanıyor.

Halen Atlantik kıyılarında seyreden Sandy Kasırgasının karaya vurduktan sonra kuzeyden gelen iki kış fırtınasıyla birleşerek 1,200 kilometrelik alana yayılan ve 65 milyon kişiyi etkileyecek bir “süper fırtınaya dönüşmesi bekleniyor.

Meteoroloji uzmanları, kasırganın vurduğu bölgelerde şiddetli rüzgar ve yağış, kıyı bölgelerinde su baskınları ve yüksek yerlerde kar görülebileceğini bildirdi.

Washington, Baltimore, New York, Philadelpia ve Boston dahil çok sayıda büyük kent kasırganın hol açacağı hasara karşı önlemler alıyor. Elektrik şirketleri de günler sürecek kesintilere karşı müşterilerini uyarıyor. Yetkililer ayrıca ailelere içme suyu, konserve gıda ve pil depolamalarını tavsiye ediyor.

Başkan Barack Obama, aralarında İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ve Federal Acil Durumlar Yönetim Dairesi (FEMA) Başkanı Craig Fugate’in de aralarında bulunduğu yetkililerle kasırga hazırlıklarını görüştü. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Başkan Obama’nın, tüm kaynakları seferber etmek üzere FEMA başkanını görevlendirdiği bildirildi.

Halen saatte 120 kilometre hızla esen Sandy’nin Pazartesi geç saatlerde Amerika’nın doğu kıyılarına ulaşması bekleniyor. Cadılar Bayramı’na denk gelmesi yüzünden kasırgaya Frankenstein filmlerinden esinlenerek “Frankenstorm” adı verildi.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG