Erişilebilirlik

ABD’de Kızamık Salgını Başkente Yaklaştı


Amerika, hızla artan kızamık vakaları nedeniyle son 20 yılın en büyük salgınıyla karşı karşıya. 2019 başından bu yana görülen vaka sayısı 465’i buldu. Kızamığın görüldüğü eyaletler arasına başkent Washington'un yanı başındaki Maryland eyaleti de eklendi.

Geçen hafta 365 olan kızamık vakası sayısına son bir haftada 80 vaka daha eklendi. Kızamığın daha çok çocuklarda görüldüğü belirtiliyor.

2019 yılının ilk dört ayında görülen vaka sayısı şimdiden 2014 yılı boyunca kaydedilen 667 vakayı geçeceğe benziyor. Yetkililer bu hızla 1994’te görülen 963'ten fazla vaka yaşanacağını bildiriyor.

19 eyalete yayılan salgında en çok vaka New York şehrinde özellikle aşı karşıtı olan Ortodoks Yahudi cemaati içinde patlak vermiş durumda. ABD genelindeki vakaların üçte ikisi New York’ta. Diğer eyaletler arasında California, New Jersey ve Michigan var.

ABD'de Kızamık Aşısı Tartışması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Brooklyn'de acil durum ilan edildi

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Brooklyn'in bazı mahallelerinde acil durum ilan etti. De Blasio, bu mahallelerde yaşayan ve bağışıklığı bulunmayan kişilerin aşı olmaları gerektiğini yoksa para cezasına çarptırılacaklarını açıkladı.

Başkent Washington'un kuzeydoğusundaki Maryland eyaletinde de bir kızamık vakası kayıtlara geçti. Baltimore’daki vakanın okul değil bir işyerinde görüldüğü açıklandı.

Salgının nedeni olarak özellikle aşısız olarak ülke dışına çıkan yolcular gösteriliyor. Otizme neden olduğu inancıyla çocuklarını aşılatmayan aileler de salgının yayılmasına neden oluyor.

Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), vakaların yüzde 80’inin 19 yaş ve altındakilerde görüldüğünü bildirdi. Ancak kızamık geçiren yetişkinlerin hastanelik olma riski 10 kat fazla zira hastalığın zatürreye çevirme olasılığı yetişkinlerde daha fazla.

XS
SM
MD
LG