Erişilebilirlik

ABD’de J&J Aşısının Kullanımına Nihai Onay Çıktı


ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) danışma kurulunun Johnson&Johnson’ın geliştirdiği Corona virüsü aşısının kullanımına yeniden başlanmasını tavsiye etmesi üzerine, ABD sağlık yetkilileri aşının uygulanmasının durdurulması kararını kaldırdı. Aşının 11 günlük aradan sonra Cumartesi gününden itibaren tekrar uygulanmaya başlaması bekleniyor.

CDC danışmanları bugün yeniden biraraya gelerek Johnson & Johnson'ın aşısını uygulamaya başlamanın güvenli olup-olmadığını görüştü. ABD'li sağlık yetkilileri, kullanımı geçici süreyle durdurulan aşıya yeniden yeşil ışık yakılabileceğinin sinyalini daha önce vermişti.

Johnson&Johnson Aşısına Yeşil Işık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:53 0:00

Kurul geçen haftaki toplantısında, CDC ve Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) Johnson&Johnson aşısının uygulanmasını durdurma kararını sona erdirmeden önce, beyinde oluşan ve nadir rastlanan pıhtılaşma vakaları arasındaki olası bağlantıyla ilgili daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu kaydetmişti.

Kurulun üyelerinden Dr. Beth Bell, aşının sağladığı yararların, taşıdığı risklere göre çok daha ağır bastığını belirtti.

Seattle kentindeki Washington Üniversitesi’nde küresel sağlık bölümü profesörü Dr. Bell, aşının taşıdığı risk için, “Bu yeni bir risk. Aşırı derecede küçük bir risk ve her gün almayı seçtiğimiz birçok diğer riskten daha düşük” ifadesini kullandı.

ABD’de J&J aşısının kullanımının askıya alınması öncesinde 8 milyona yakın kişi bu aşıyı olmuştu. Sağlık yetkilileri, çok nadir görülen 15 kan pıhtılaşması vakasına rastlamış, tümü kadın ve çoğu 50 yaşın altındaki bu vakalardan üçü ölümle sonuçlanmıştı.

Johnson&Johnson aşısı, tek doz olarak uygulandığı ve standart buzdolabı sıcaklığında saklanabildiği için daha yoksul ülkeler ve ücra bölgelerde yaşayanların aşılanmasında önemli bir araç olarak kabul ediliyor. Bu nedenle CDC'nin tavsiye kurulunun vardığı karar, küresel çaplı etkileri açısından önemli.

XS
SM
MD
LG