Erişilebilirlik

ABD’de İstihdamda Büyüme Beklentilerin Altında Kaldı


ABD’de Ağustos ayı istihdam raporu açıklandı. Çalışma Bakanlığı verilerine göre, istihdamda büyüme beklenenin ötesinde yavaşladı. Ancak Çin’le tırmanan ticaret gerilimine rağmen, maaşlardaki artışın tüketici harcamalarını desteklemesi beklentisi sebebiyle ekonominin kısmen büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Ülkede tarım dışı istihdam 158 bin beklentisinin altında kalarak Ağustos ayında 130 bin arttı. Son üç ayda yaratılan istihdam her ay ortalama 156 bin civarındaydı. Çalışma yaşındaki nüfusun büyümesine yetişmek için her ay ortalama 100 binin üzerinde istihdam yaratılması gerekiyor. İşgücüne katılımın artması sebebiyle de işsizlik yüzde 3,7'de kalarak peş peşe üç ay değişiklik göstermedi.

Arz Yönetimi Enstitüsü’nün imalat ve hizmet sektörlerindeki istihdam rakamlarındaki keskin düşüşlerle istihdamdaki yavaş büyüme uyumlu görünüyor. İşten çıkarılanlara iş bulma hizmeti sunan ve dünya çapında faaliyet gösteren Challenger, Gray & Christmas da ABD’li işverenlerin Ağustos ayında planlanan işten çıkarmalarında yüzde 37,7 oranında bir artış bildirmişti.

İstihdamda büyüme 2018 yılının ortasından bu yana yavaşlıyor. Trump yönetimi geçen ayki açıklamasında ekonominin Mart 2018 ile Mart 2019 arasında, önceki dönemlere göre 501 bin daha az istihdam yarattığını kaydetmişti. Bu, son 10 yıl içinde istihdam seviyesinde yapılan aşağı yönlü en büyük revizyon olarak kayda geçmişti. Bu rakamlar istihdamda o dönemki büyümenin ortalama ayda 210 bin yerine, 170 bin yeni istihdam olarak gerçekleştiğini gösteriyor.

“Ekonomiyi güçlü tüketici harcamaları destekliyor”

Trump yönetimi yılın ikinci çeyreği için de ekonomik büyümeyi azalttı. İstihdam raporuna göre ortalama saatlik kazançlarda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 artış kaydedildi. Bu, Şubat ayından bu yana en büyük artış oldu. Ancak maaşlardaki yıllık artış, geçtiğimiz yılki artış hesaba katılmadığı için bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3’ten 3,2’ye düştü. Ekonomiyi, güçlü tüketici harcamaları destekliyor.

İmalat sektöründe istihdam geçtiğimiz aya kıyasla 3 bin kadar arttı. Ancak bu artış Temmuz ayında 4 bindi. İmalat sektöründe kayda geçen bu kademeli düşüşe Salı günü açaıklanan Arz Yönetim Enstitüsü raporu da dikkat çekmişti. Rapora göre imalat sektöründe istihdam Ağustos’ta da azaldı ve Mart 2016’dan bu yana en düşük seviyesine indi.

İmalat sanayi, Trump yönetiminin sektörü canlandıracağını iddia ettiği Çin’le ticaret savaşının zorluklarını beklenmedik şekilde göğüsledi. İmalatta haftalık çalışma saatleri 0,2 saat artarak 40,6’ya yükseldi.

İnşaat sektöründe istihdam da Temmuz ayına göre 2 bin yükselerek 14 bin oldu. Perakende sektöründeyse Şubat’ta başlayan düşüş Ağustos’ta da sürdü ve 11 bin 100 iş kaybı yaşandı.

Kamu kuruluşlarındaki istihdamda ise 2020 nüfus sayımı için geçici işe alımlar sayesinde 34 bin artış yaşandı.

Ticarette güveni sarsan belirsizlik sürüyor

ABD Maliye Bakanlığı’nın getiri eğrisinin tersine çevrilmesiyle dikkat çeken ekonomik küçülmeden büyük ölçüde Beyaz Saray'ın Çin ile ticaret savaşı sorumlu tutuluyor.

Washington ve Pekin 1 Eylül itibariyle karşılıklı yeni ek vergileri uygulamaya soktu. Taraflar, Ekim ayında Washington’da müzaere masasına oturmak konusunda anlaşsa da, ticarette güveni sarsan belirsizlik sürüyor.

ABD ekonomisi aynı zamanda İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden olası bir kaos içinde ayrılması ve Çin’le dünyanın geri kalanında yavaşlayan büyüme gibi sorunlarla da karşı karşıya.

ABD Merkez Bankası Fed'in, ABD tarihinin 11 yıldır devam eden en uzun süreli ekonomik genişlemesini sürdürmek amacıyla bu ay faizlerde yeniden kesintiye gitmesi bekleniyor. Fed 2008'den bu yana ilk defa geçen Temmuz ayında faizleri düşürmüş.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG