Erişilebilirlik

ABD'de İmalat Sektörü Büyüyor


Amerika'da fabrika üretimi Kasım ayında son 9 ayın en hızlı büyümesini gerçekleştirirken dolar yabancı para birimleri karşısında değer kazandı

Amerika’da imalat sektörü Kasım ayında son 9 ayın en hızlı büyümesini gerçekleştirdi. Uzmanlar bunun ekonominin temelde güçlendiğine işaret ettiğini söylüyor

Amerika’da fabrika üretimi Kasım ayında yüzde 1,1 artış kaydetti.

RDQ Economics şirketi uzmanı John Ryding Reuter’sajansına yaptığı açıklamadazayıf küresel büyümenin ya da güçlenen doların Amerikan imalat sektörüne zarar vermişe benzemediğini belirtti.

İmalat sektöründen gelen rakamlar daha önce bildirilen istihdam ve perakende satışlardaki artışa paralellik gösteriyor.

Ancak Amerikan Merkez Bankası’nın New York eyaleti imalat endeksi Empire State ‘in Aralık ayında bir önceki aya kıyasla düşmesi genel olumlu havanın tersi bir durumu ortaya koydu.

Öteyandan Aralık ayında inşaat sektöründen gelen olumsuz haberlere rağmen sektördeki durum bu yılın ilk yarısına göre daha olumlu.

Veriler ABD Merkez Bankası’nın ekonominin sağlığını değerlendireceği ve para politikasını belirleyeceği toplantıdan iki gün önce geldi.

Ekonomistler, ekonomiden gelen iyi haberlerin Merkez Bankası’nın gelecek yıl içinde faizleri arttırmaya yeşil ışık yakmasına neden olacağını düşünüyor.

Bu arada Amerikan borsalarında hafif bir düşüş gözlemlenirken, dolar bazı yabancı para birimleri karşısında değer kazandı.

Kasım ayında farklı sektörlerde üretim artışı görüldü. 3 aylık düşüşten sonra otomotivde yüzde 5,1 artış gözlemlenirken, makine, giyim, deri, petrol ve kömür ürünlerinde de üretim arttı.

Kasım ayı imalat kapasite kullanımı açısından da 2007’nin Aralık’ından bu yana en yüksek orana çıktı.

Uzmanlar kapasite kullanımı artışının, Amerikan ekonomisinde mevcutkaynakların hızlı bir biçimde kullanılmaya başlandığına işaret etmesi açısından önemli olduğunu belirtiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:41 0:00
XS
SM
MD
LG