Erişilebilirlik

ABD’de İki Müslüman Gencin 30 Eyaletteki Cami Turu


ABD’de İki Müslüman Gencin 30 Eyaletteki Cami Turu

Ramazan ayında New Yorklu iki Müslüman genç 30 günde 30 eyalette 30 camiyi ziyaret etmek için yola çıktı. Seyahatleri sırasında New York’taki İslam merkezi tartışmaları da gündemin birinci maddesi haline geldi. Oysa iki genç, Amerika’yı boydan boya katettikleri serüvenleri boyunca İslam korkusuyla karşılaşmadıklarını söylüyor.ABD’de İki Müslüman Gencin 30 Eyaletteki Cami Turu
ABD’de İki Müslüman Gencin 30 Eyaletteki Cami Turu

Ohio eyaletinde küçük bir kasabada büyüyen Aman Ali, Amerika’da yaşama dair kendine özgü bir bakış açısına sahip. Ali, ”Okuldaki tek Müslüman değil, aynı zamanda tek azınlıktım. Arkadaşlarıma sadece Müslüman olmanın ne demek olduğunu açıklamakla kalmıyor aynı zamanda niçin siyah olmadığımı da anlatıyordum,” diye konuşuyor.

ABD’de İki Müslüman Gencin 30 Eyaletteki Cami Turu
ABD’de İki Müslüman Gencin 30 Eyaletteki Cami Turu

Texas eyaletinin Sugarland kasabasındaki Pakistan toplumunun içinde büyüyen Bassam Tarık, iki ayrı dünya arasında kaldığını söylüyor. Tarık, ”Ne Pakistanlı ve de Amerikalısınız. Kendinizi iki kültür arasında sıkışmış gibi hissediyorsunuz,” diyor.

Bu iki Müslüman genç, Amerika’daki en ateşli tartışmalardan birine konu olan kentte, 11 Eylül 2001 terör saldırılarının düzenlendiği noktaya çok kısa mesafede bir İslam Merkezi kurulması planlarının fırtınalar kopardığı New York’ta buluştu. Tartışmalar Amerika’da dinsel hoşgörü konusunu ön plana çıkarıyor. Ali ve Tarık’ın New York’taki Park 51 İslam Merkezi’nde başlayan serüvenleri Chicago yakınlarındaki bir Şii camiine uzandı. İki genç arada 18 bin kilometre katetti.

Ali ve Tarık’ın başlattığı ‘Ramazan Serüveni’ adlı blog, ikilinin 30 günde 30 camiyi ziyaret etme girişimini anlatıyor. 30mosques.com adlı blogda anlatılan bu girişim, gençlerin, Amerika’da Müslümanlıkla ilgili yeni projelerinin temelini atmış. Aman Ali şöyle konuşuyor: ”11 Eylül saldırılarından sonra Müslümanlarla ilgili olarak sadece ırkçılık, kin ve nefrete bağlı şiddet eylemleri, havaalanlarında sıkılaştırılan güvenlik önlemleri ve şimdi de cami inşaatı tartışmalarının gündeme gelmesi beni üzüyor. Bunların hepsi önemli, ancak bizi tanımlayan konular bunlar değil.” Ali, Müslüman Amerikalıların diğer Amerikalıların kaygılarını paylaştığını söylüyor. İkili, Amerika’yı dolaşırken bir yandan da bloglarında Müslümanların hikayelerini aktarıyor.

Ali ve Tarık, serüvenleri boyunca, Amerikan hayatında gizli ancak canlı bir Müslüman kimliği keşfettiklerini, Müslümanlara yönelik düşmanca tavırlarla karşılaşmadıklarını söylüyor. Bassam Tarık, ”Gittiğimiz yerlerde Müslümanların komşularıyla sorun yaşadığına rastlamadık. Tam tersine ilişkilerin iyi olduğunu gördük,” diyor.

Bu serüven iki gence de kendilerini keşfetme imkanı tanımış. Bassam Tarık, ”Amerika’daki Müslümanların arasına girmek, gerek Müslüman olanları gerekse olmayanları bağrına basan bir Amerika görmek çok güzeldi. Bu ülke benim vatanım, yurdum,” derken Ali de hislerini şöyle anlatıyor: ”Bizler iki boyutlu karakterler değiliz. Biz de bu ülkede yaşıyoruz, ekonomiye katkıda bulunuyoruz, okula gidiyoruz, bizler de insanız.”

30 cami turunu Amerika’nın Doğu kıyısında noktalayan Ali ve Tarık Ramazan Bayramı’nı New York’ta kutladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 14 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:23 0:00
XS
SM
MD
LG