Erişilebilirlik

ABD'de Hükümetin Kapanması Ertelenebilir


Amerika Başkanı Donald Trump hükümete iki hafta daha kaynak sağlanması konusunda istekli olduğunu belirtti. Trump, amacın Cuma günü hayatını kaybeden 41. Amerikan Başkanı George H.W.Bush’un cenaze töreninde bir aksilik yaşanmaması olduğunu belirtti.

Arjantin’den G-20 zirvesi dönüşünde başkanlık uçağı Air Force One’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump, Kongre liderlerinin Bush’un cenazesi ve 41. Başkan’ı onurlandırmak için düzenlenecek aktiviteler için uzatma istediğini kendisinin bunu değerlendireceğini ve büyük ihtimalle onaylayacağını belirtti.

Bazı hükümet operasyonlarının kaynağı Cuma günü sona eriyor, bununla birlikte devletin birçok kuruluşunun kaynağı gelecek Eylül ayına kadar sağlanmış durumda.

Trump ve Kongre üyeleri son günlerde Amerika’nın Meksika sınırına duvar inşa edilmesi için gerekli olan 5 milyar dolar konusunda ayrı düşmüş durumda.

Trump, 5 milyar doların sağlanmaması durumunda hükümeti kısmen kapatmakla tehdit ediyor. Kongre üyeleri sınır güvenliği için sadece 1.6 milyar dolar rakamında uzlaştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG