Erişilebilirlik

ABD'de Hala Kasırganın Yaraları Sarılıyor


ABD'de Hala Kasırganın Yaraları Sarılıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00
Linki indirmek için

ABD'de Hala Kasırganın Yaraları Sarılıyor

Amerika’nın doğu kıyısındaki bazı eyaletler, son zamanlarda en fazla maddi zarara yol açan fırtınalardan birinin yaralarını sarıyor. Sandy Kasırgası’nın yol açtığı maddi zarar tahminleri bölgeye göre değişiyor ancak bazılarına göre kasırganın uzun dönemde görülecek etkisi şu andaki ekonomik zararı telafi edebilir. Mil Arcega’nın haberi

Karadan bakılınca Sandy’nin yol açtığı zarar gözle görülüyor. Ama havadan bakılınca, tahribatın gerçek boyutu daha da iyi ortaya çıkıyor. New Jersey’deki bu mahallede, tekneler parçalanmış, su basmış yollar trafiğe kapalı ve yüzlerce iş yeri hala kapalı.

Sandy’nin geçtiği yerlerdeki ev sahiplerinin durumu yürek burkuyor.

“Sekiz yıldır burada yaşıyoruz. Geçmişte su taşması gibi problemler yaşadık. Ancak bu kasırga kesinlikle en kötüsü.”

İlk tahminlere göre, kasırganın Amerika’nın doğu sahilinde yarattığı maddi zarar 20 ila 50 milyar dolar arasında. Ancak iş yerlerinin kapalı olduğu her gün bölgenin ekonomik geliri yaklaşık 200 milyon dolar azalıyor.

New York’un Çin mahallesinde birçok dükkanda hala elektrik yok, ancak dükkan sahibi Cyndi Cheung müşteri trafiğinin canlanmaya başladığını söylüyor.

“Kasırga günü erken kapattık, sonraki gün de açmadık. Yani en azından iki iş günü kaybettik ve bunu telafi etmeye çalışıyorum. En azından bugün biraz iş yapabiliyoruz.”

Bazı çalışanlar için müşteri olmaması, maaş alamamak anlamına geliyor.

Bazı ekonomistler kasırganın kısa dönemde istihdamı olumsuz etkileyeceğini ve gayri safi yurtiçi hasılayı düşüreceğini düşünüyor. Morningstar Analytics’ten Robert Johnson’a göre, gelecek aylarda kasırga Amerikan ekonomisini canlandırabilir.

“Birkaç hafta boyunca satış istatistiklerinde düşüş görülebilir. Ancak bence, kasırganın daha çok ekonomiyi teşvik programı gibi tam tersi bir etkisi olacak.”

Johnson’a göre, kasırga çok daha fazla zarara yol açabilirdi.

“Katrina’nın yarattığı zarar 100 milyar dolar civarındaydı. Çünkü rüzgar çok daha güçlüydü. Burası nüfusun daha yoğun olduğu bir bölge ancak rüzgarın şiddeti daha azdı. Katrina çok daha fazla sayıda evi silip süpürmüştü.”

Sandy ve Katrina’yı karşılaştırmak, Sandy kasırgasından zarar görenleri teselli etmiyor. Ancak, Johnson, yılda 15 milyar dolar üreten bir ekonomi ve 10 milyar dolar perakende geliri sağlayan bir bölgede yeniden imar çalışmalarıyla kasırganın ileride ekonomiyi canlandırıcı bir etki yaratabileceğini söylüyor.
XS
SM
MD
LG