Erişilebilirlik

ABD'de Göçmenlik Yasası Tartışması Devam Ediyor


Amerikan Anayasa Mahkemesi’nin Arizona’da yürürlüğe giren sert göçmenlik yasası uygulamasına destek vermesinin ardından, tartışmanın iki tarafındaki kesimler kendilerince zafer ilan etti. Mahkemenin onayladığı yasa maddesi yerel polise, durdurdukları ya da gözaltına aldıkları kişilerin göçmenlik durumlarını kontrol etme yetkisi tanıyor. Bu maddeyi eleştirenler, çıkabilecek hukuki sorunlara karşı uyarıda bulunuyor. Başkent Washington’a komşu Virginia eyaleti de 2007 yılında benzer bir yasayı yürürlüğe koymuştu.

Francisca Sorto, Virginia eyaletine bağlı Prince William ilçesinde “El Rinconcito Latino” adlı bir lokanta işletiyor, memleketi El Salvador’a özgü yemekler yapıyor: “Eskiden 22 kişi çalıştırıyordum, şimdiyse sadece bir kişi…”

Başlangıçta lokanta tıka basa doluyormuş. Şimdi müşteri olmadığı için Francesca restoranı kapatmaya hazırlanıyor. 2007 yılında yürürlüğe giren ve Arizona’dakinin benzeri yasa yüzünden Latin Amerika kökenli müşterilerin çoğu Prince William ilçesini terk etmiş.

Sorto, “Yasa yüzünden ayrıldılar. Bu yasa onları kaçırdı. Artık burada yaşamak istemiyorlar.”

Prince William ilçesi, Washington’un güneyinde bir banliyö merkezi. Yasal ikamet hakkına sahip sakinlerinin yüzde 20’si Latin Amerikalı. Ama bunun dışında da kaçak yaşayan bir nüfusa sahip. Polise göre kaçak göçmenler, bu bakkalın önünde gündelik iş için bekleşiyor.

Arizona’da yürürlüğe giren ve Anayasa Mahkemesi’nin onayladığı göçmenlik yasası maddesi polise, durdurdukları, gözaltına aldıkları ve tutukladıkları kişilerin göçmenlik durumunu sorma yetkisi tanıyor. Prince William’daki yasa ise, polise sadece tutukladıkları kişilere bunu sorma yetkisi veriyor.

İlçe yetkililerinden Corey Stewart, kaçakların karıştığı suç olayları artınca bu yasanın gerekli hale geldiğini savunuyor: “Bu yasayı yürürlüğe koyduğumuzdan beri şiddetli suçlarda büyük oranda düşüş oldu. Prince William İlçesi rakamlarına göre şiddetli suç oranında yüzde 48’lik düşüş var.”

Yerel polisin yasayla ilgili sorunu yok. Emniyet Müdürü Charlie Deane, sonuçta yalnızca tutuklanan kişilerin göçmenlik durumlarının incelendiğini belirtiyor: “Biz bunun yasal olduğunu düşündük, ancak çok riskli bir uygulama. Eğer tutuklamadan önce böyle bir şeyi sorgulamaya kalksaydık, hem yeterli önlem almadığımızı savunan, hem de aşırı önlem aldığımızı savunan kesimler tarafından dava edilebilirdik.”

Sosyal haklar savunucusu Aracely Panameno Virgina yasasının, ekonomik etkisi ve hukuki sorunların yanı sıra halkı ikiye böldüğü düşüncesinde. Aracely, bir gün otomobilinin üzerinde El Salvador’a geri dönmesini isteyen bir not bulmuş. Amerikan vatandaşı olduğu için bu durum kendisini daha da yaralıyor.

Aracely Panmeno, “Hem bölünmüşlüğü hem de nefreti hissettim. El Salvador’a zaten geri dönemem. Benim memleketim burası,” şeklinde konuşuyor.

Yüksek Mahkeme, Arizona’da polise rastgele göçmenlik durumlarını soruşturma yetkisi veren yasayı onayladığında, bu yasadan mağdur olan karşı tarafın görüşlerini dinlemek için uygulamayı bir süre askıya aldı. Virginia’daki yasa için yapılan başvurularsa şimdiye kadar sonuçsuz kaldı.
XS
SM
MD
LG