Erişilebilirlik

ABD'de Federal Yargıcın Evine Silahlı Saldırı


ABD'nin New Jersey eyaletinde federal yargıç Esther Salas'ın evine giden silahlı bir saldırgan, kapıyı açan 20 yaşındaki oğlu Daniel'ı vurarak öldürdü. Saldırgan kaçmadan önce yargıç Salas'ın eşini de yaraladı.

Bölge Başyargıcı Freda Wolfson'un Associated Press haber ajansına verdiği bilgiye göre silahlı saldırı, Yargıç Esther Salas'ın New Jersey eyaletinin North Brunswick kentindeki evine düzenlendi. Yargıç Wolfson, Salas'ın avukat olan eşi Mark Anderl'in ise yaralandığını doğruladı.

Associated Press ajansına konuşan ancak adını açıklamayan bir yetkili, Yargıç Salas'ın saldırı anında evinin bodrum katında olduğunu ve saldırıdan yara almadan kurtulduğunu söyledi.

Aynı yetkili, kargo firması FexEd çalışanı kılığına giren saldırganın hala yakalanamadığını kaydetti. ABD Federal Soruşturma Dairesi (FBI) ise Pazar gecesi paylaştığı Twitter mesajında saldırının sorumlusunu aradığını bildirdi.
Yetkili, üniversite öğrencisi Daniel Anderl'in Yargıç Salas'ın tek çocuğu olduğu ayrıntısını da paylaştı.

New Jersey eyaletinin Newark kentinde görev yapan Yargıç Esther Salas, eski Başkan Barack Obama tarafından bu göreve aday gösterilmiş, 2011 yılında, onay alarak göreve başlamıştı. Salas, bundan önce de birkaç yıl kamu avukatı yardımcılığı yaptıktan sonra New Jersey'de sulh yargıcı olarak görev yapmıştı.
Yargıç Esther Salas'ın son yıllarda baktığı en ilgi toplayan dava, reality televizyon şovu Real Housewives of New Jersey'de rol alan Teresa ve Joe Giudice çiftinin karıştığı mali dolandırıcılık davasıydı. Yargıç Salas, Giudice çiftini vergi kaçırma ve hileli iflas suçlarından hapis cezasına çarptırmış, ancak eşlerden birinin ailenin dört çocuğuna bakmasını sağlamak için cezaların farklı zaman dilimlerinde infaz edilmesine hükmetmişti.

Yargıç Salas, 2017 yılında da savcılığın, New Jersey'nin Newark kentinde cinayet işlemekle suçlanan ve çete lideri olduğu iddia edilen bir sanık hakkında idam cezası isteminde bulunmasını engellemişti. Sanığın zihinsel engeli nedeniyle idam cezası almasının mümkün olamayacağını öne süren Yargıç Salas, daha sonra sanığı 45 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Salas, kısa süre önce, Deutsche Bank yatırımcılarının, firmanın kara para aklamayla mücadeleye ilişkin uygulamalarında yanıltıcı açıklamalar yaptığı ve aralarında çocuk tacizi ve fuhuşla suçlanan ve hapishanede ölü bulunan Jeffrey Epstein'in de bulunduğu ''yüksek riskli'' müşterilerini takip edemediği iddiasıyla açtığı davaya da bakmıştı.

Esther Salas'ın federal mahkemede yargıçlığa atanmasını destekleyen New Jersey eyaleti Demokrat Parti Senatörü Bob Menendez, Pazar gecesi yaptığı açıklamada, ''Dualarım Yargıç Salas ve ailesiyle. Bu korkunç eylemden sorumlu olanlar derhal yakalanmalı ve adalet önüne çıkarılmalı'' dedi.

New Jersey eyaletinin Demokrat Partili Valisi Phil Murphy ise silahlı saldırıyı ''anlamsız bir eylem'' olarak niteledi, ''Bu trajedi, silahlı şiddetin ülkemizde bir kriz olmaya devam ettiğini ve her bölgeyi daha güvenli hale getirme görevimizin henüz tamamlanmadığını hatırlayan son olaydır'' dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG