Erişilebilirlik

ABD'de Evlatlık Verilen Çocuklar Yıllar Sonra Gerçek Anneleriyle


ABD'de Evlatlık Verilen Çocuklar Yıllar Sonra Gerçek Anneleriyle

Amerika'da evlatlık verilen çocukların çoğu, ilerki yaşlarda gerçek annelerini arayıp buluyor.

Lonny Smith, Daphne Molnar'ı sadece 2 yıldır tanıyor. Molnar Lonny'yi 40 sene önce doğurmuş ve evlatlık vermiş: "Bütün anılarım, Noel tatillerim, doğumgünlerim beni evlat edinen aileyle geçti. Onlardan vazgeçmem mümkün değil."

Smith, kendisi gibi evlat edinilen iki erkek kardeşiyle birlikte büyümüş: "Annem ve babam bize açık davrandı. Babam eğer birisi gerçek annesini arayacaksa bunun ben olacağımı söylerdi. Meraklı olan bendim."

Evli ve iki çocuklu olan Molnar evlatlık ajansının 2009 yılında kendisiyle temasa geçtiği günü hatırlıyor: "31 Mart günüydü. O günü aydınlanma günü olarak anıyorum. Benim için çok iyi oldu. Gerçek annemi bilmemek hayatım boyunca kalbimde taşıdığım bir boşluktu."

Molnar hamile kaldığında 18 yaşındaymış: "Anneme, ailemden kimseye söylemedim. Beni hamile bırakan çocuğa da söylemedim. Yapayalnızdım."

Molnar, 40 yıl sonra Lonny'i evlatlık vermesini sorguluyor: "O zamanlar evlatlık ajanslarının bana büyük bir yardımda bulunduğunu sanmıştım. Hayatımı benim için yeniden düzene koyuyorlardı. Yapmanız gereken tek şey arkanıza bakmadan hayata devam etmekti. Şimdi bunu sorguluyorum."

Linda Clausen de aynı fikirde. İki oğlunu da 1961 ve 1963'te evlatlık vermiş: "Unutmanız mümkün değil. Çocuğunuzdan vazgeçtiğinizde bunu unutamazsınız. Her gün değilse bile en az iki günde bir hep aklınıza gelir."

Linda, oğulları Bob ve Brian ile 20 yıl önce yeniden bir araya gelmiş: "Brian Washington'da işe girdikten sonra hafta içi Clausen'in evinde kalmaya başlamış. Cuma günleri ise New York'taki ailesine gidiyor. Gerçek annesini ilk kez aradığı günü iyi hatırlıyor."

Herhalde hayatımın en garip konuşmasıydı. Konuştuğum kişinin kim olduğunu, ona ne diyeceğimi, ne beklemem gerektiğini, neler hissedeceğimi bilmiyordum.

Bir süre sonra Washington'da görüşmek üzere sözleşmişler.

Linda Clausen, "Tren istasyonunda buluştuk. Oturduk ve ben sorular sormaya başladım. Oğlum konuştukça ağladım. Yanıtlarını duymadım bile. Karşımda oturduğuna ve karşılaştığımıza bir türlü inanamıyordum. İnanılmaz bir olaydı" diyor.

20 yıl sonra aralarındaki ilişki gayet rahat.

Linda düğünüme geldi. Çocuklarım doğduğunda yanımızdaydı. Ona yakın olmak için buraya taşınmayı düşünüyorum. Bu çocuklarım için de iyi olur.

Brian ailesini New York'tan Washington’a getirmeyi planlıyor.

Lonny Smith ve Daphne Monar ise sadece iki yıl önce karşılaşmış olmalarına ve birbirlerinden 1500 km uzakta oturmalarına rağmen 7 kez görüşmüşler.

Daphen Molnar, "Ailem Lonny'ye kucak açtı. Herkes onu çok seviyor. Kızımın gelecek yılki düğününde şarkı söyleycek. Oğlum da gidip kendisini ziyaret etti."

Lonny Smith Molnar'a anne demese de anneler gününde kart göndermeyi ihmal etmiyor.


XS
SM
MD
LG