Erişilebilirlik

ABD'de Eşcinseller İçin Tarihi Gün


Amerika’da eşcinsel haklarını destekleyen gruplar, Anayasa Mahkemesi’nin iki kararını coşkuyla kutlarken, Başkan Barack Obama mahkemenin “bir yanlışı düzelttiğini ve ülkenin şimdi daha iyi durumda olduğunu” söyledi.

Anayasa Mahkemesi dörde karşı beş oyla evliliğin sadece karşıt cinsler arasında olabileceğini vurgulayan 1996 tarihli Evliliği Savunma Yasası’nı iptal etti. Mahkeme hükümetin eşcinsel çiftleri, karşıt cinsten çiftlerin yararlandığı vergi, sağlık ve emeklilik haklarından mahrum bırakamayacağı görüşüne de vardı.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı eşcinsel evliliği otomatik olarak tüm ülkede yasal hale getirmiyor, çünkü buna izin verme yetkisi hala federal hükümet değil eyaletlere ait.

Eşcinsel evliliği halen 12 eyalet ve başkent Washington’da yasal.

Anayasa Mahkemesi ayrıca yine dörde karşı beş oyla, California’da eşcinsel evliliğini yasaklayan yasayı iptal eden bir yerel alt mahkeme kararının temyiz edilemeyeceği görüşüne vardı. Yasanın destekçileri alt mahkemenin kararını temyiz etmişti.

Eşcinsel evliliğe karşı çıkanlar mücadeleye devam edeceklerini söylüyor ve evliliğin sadece erkekle kadın arasında olacağı görüşünde ısrar ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG