Erişilebilirlik

ABD’de 46 Gönüllüde Corona Aşısı Denemesi Başlıyor


Amerikalı yetkililer, Corona virüsüne koruma sağlamak amacıyla geliştirilen aşının klinik çalışmalarına Pazartesi günü başlanacağını açıkladı.

Çalışma henüz kamuoyuyla paylaşılmadığı için isim vermeden konuşan ABD’li hükümet yetkilisi, virüse karşı geliştirilen aşının klinik denemeleri kapsamında ilk deneğe Pazartesi günü aşı yapılacağını belirtti.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün finanse ettiği aşı çalışmaları Seattle’daki bir araştırma enstitüsünde sürdürülüyor.

Sağlık yetkililerine göre virüse karşı koruyucu bir aşı üretmek en az bir ile bir buçuk yıl sürebilir.

Aşının test çalışmalarına genç ve sağlıklı 45 gönüllü denek katılıyor. Deneklere yapılan aşı henüz virüs barındırmıyor. Amaçlanan, denenen aşıların endişe verici hiçbir yan etki göstermediğini kontrol ederek daha geniş kapsamlı testlere uygun zemin hazırlamak.

Dünyanın dört bir yanında uzmanlar Corona virüsüne karşı aşı geliştirmek için adeta yarışıyor. Dünya çapında yürütülen onlarca çalışmada farklı aşı türleri üzerinde duruluyor. Daha uzun süreli koruma geliştiren aşıların yanı sıra bir iki aylık koruma sağlayacak aşılar da hedefleniyor.

Corona virüsünün belirtileri bulaştığı kişilerin çoğunda hafif olarak görülüyor. Yaşlılar ya da hali hazırda başka sağlık sorunu bulunanlar yüksek risk grubunda yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hastalananların büyük bölümü iyileşiyor. Hastalığı hafif atlatanların iyileşme süresi genelde iki hafta. Daha ağır geçirenlerin iyileşmesi ise üç ya da altı hafta sürebiliyor.

Salgın dünya genelinde 156 binden fazla kişiye yayıldı ve 6 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Amerika’nın 50 eyaletinden 49’unda görülen virüs vaka sayısı Pazartesi itibarıyla 3 bin 500. 50’den fazla ölümün kaydedildiği ABD’de de her geçen gün olağanüstü önlemler devreye giriyor.

XS
SM
MD
LG