Erişilebilirlik

ABD’de 1 Milyon 500 Bin Kişi Daha İşsizlik Yardımı Başvurusu Yaptı 


Kentucky eyaletinde işsizlik yardımı başvurularının yapıldığı Kariyer Merkezi'nin önünde bekleyenler sabah saatlerinde kuyruk oluşturdu.

ABD’de geçen hafta yaklaşık 1 milyon 500 bin kişi işsizlik yardımı başvurusunda bulundu. Birçok eyalette Corona virüsü önlemlerinin hafifletilmesiyle beraber ekonominin açılmaya başlamasına ve bazı işyerlerinin çalışanlarını geri çağırmasına rağmen bu rakam, tarihi düzeyde yüksek olarak değerlendiriliyor.

Çalışma Bakanlığı’nın paylaştığı son veriler, işsizlik yardımı başvurularında 11 hafta boyunca arka arkaya azalma yaşandığını gösteriyor. Bu hafta işsizlik yardımına başvuranların oranındaki azalma, geçen haftalara göreyse oldukça az. Bakanlığa göre yardıma başvuranların sayısı yalnızca 58 bin azaldı.

Corona virüsü salgınının ekonomiyi durma noktasına getirdiği ve milyonlarca kişinin işten çıkarıldığı Mart ayında yardıma başvuranların sayısı 7 milyon ile en üst seviyeye tırmanmıştı.

İşsizlik yardımı alanların toplam sayısındaysa hafif de olsa düşüş görüld. Bunun da kişilerin eski işlerine dönmekte olduklarını gösterdiği yorumu yapılıyor.

Veriler yavaş ekonomik iyileşmeye işaret ediyor

Veriler, iş piyasasında toparlanmanın yavaş olduğunu gösteriyor. Mayıs ayında işverenler 2 milyon 500 bin kişiye istihdam sağlamıştı. İstihdamdaki bu artış, piyasanın dibi gördüğü yorumlarına neden olmuştu. İşsizlik oranı yüzde 14,7’den yüzde 13,3’e inmişti. Ancak bu oran hala yüksek olarak değerlendiriliyor.

Mayıs ayındaki işe alımlara rağmen resmen işsiz sınıfına girenlerin sayısının yaklaşık 21 milyon olduğu açıklandı. Ekonomi uzmanlarının tahminlerine göre Çalışma Bakanlığı’nın Mayıs ayında sehven iş sahibi olarak sınıflandırdığı kişilerle işini kaybeden, ancak yeni iş aramayanlar da eklenince 32 milyon 500 bin kişinin işsiz kaldığı sanılıyor.

Perşembe günü açıklanan rapor, serbest meslek sahiplerini ve kısa dönemli işlerde çalışanları kapsayan yeni programla birlikte ek 760 bin kişinin de geçen hafta işsizlik yardımına başvurduğunu gösterdi. Hükümet, bu kişileri, resmi işsizlik yardımı başvurusu sayısına eklemedi.

‘‘Ekonomideki gelişme sürdürülebilir olmayabilir’’ kaygısı

Uzmanlar, ekonomideki kazanımların virüsün yeniden ortaya çıkmasıyla sürdürülebilir olup olmayacağı konusunda endişeli.

Hükümetin Salı günü yaptığı açıklamaya göre geçen ay perakende satışlar ve restoranların elde ettiği gelir neredeyse yüzde 18 artarak önceki iki ayda yaşanan rekor düşüşü az da olsa telafi etti. Ancak yine de perakende satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 daha düşük kaldı.

Mobilya mağazalarının satışları neredeyse iki kat, giysi satışlarıysa üç kat arttı. Ancak her iki sektörün satışları da Corona virüsü dönemi öncesine kıyasla hala düşük seviyede. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında giyim mağazalarının satışları yüzde 60 daha düşük seyrediyor.

Ev kredisi (mortgage) faizlerinin neredeyse rekor seviyede düşük seyretmesiyle birlikte ev kredisi başvuruları da geçen hafta itibariyle son 11 haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Mayıs ayında inşaat halindeki evlerin sayısı artsa da bu artış, geçen yılın altında kaldı.

Ekonomi ve iş piyasasının karşı karşıya olduğu belirsizlikler toparlanmayı yavaşlatabilir, hatta sonlandırabilir. İş yerlerinin açılması ülkede eyaletlerin yarısında vakaların artmasına neden oldu. Bunun üzerine tüketiciler yeniden kendilerini geri çekerek dışarıda yemek yemekten ya da alışveriş yapmaktan vazgeçmeye başladı. Bu da ekonomik kazanımları tersine çeviren bir gelişme.

Tüketiciler eski alışkanlıklarını sürdüremiyor

Birçok tüketici alışveriş, seyahat ve dışarı çıkma konusunda eski alışkanlıklarını sürdüremezken restoran, bar, spor ve sinema salonu gibi işletmeler, çalışanlarının yalnızca bir kısmını işe geri alabiliyor.

Tüketici harcamalarının yeniden başlamasının nedenlerinden biri, hükümetin yardım programları. Bunlar arasında bir kere verilen 1.200 dolarlık canlandırma paketi çekleri ile haftalık 600 dolar olan ek federal işsizlik yardımı yer alıyor. Bu yardımlar işsiz Amerikalıların kaybettikleri gelirini kısmen telafi etti. Ancak tüm canlandırma paketi çekleri dağıtıldı ve ek federal işsizlik yardımı da 31 Temmuz’da sona erecek.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Salı günü Senato karşısında verdiği ifadede, bazı veriler istikrara ve ekonomik faaliyetlerde ılımlı bir telafiye işaret etse de tam ekonomik toparlanmanın, halkın, hastalığın kontrol altına alındığına güveni tam olarak inşa edilmeden yaşanmayacağını söyledi.XS
SM
MD
LG