Erişilebilirlik

Trump Hükümetin Açılması İçin Beklenen İmzayı Attı


Amerika Senatosu 8 Şubat Perşembe gecesi saat 12’ye kadar öngörülen süre içinde yeni bütçe üzerinde uzlaşmaya varamadı ve federal hükümet 2018 yılı içinde ikinci kez kısmen kapandı. Ancak sabaha karşı Senato ve Temsilciler Meclisi'nde bütçe tasarıları onaylandı. Hükümetin açılması için Başkan'ın imzası bekleniyordu, Trump da bütçeyi imzaladı.

Oylamaya Senatör Rand Paul engeli

Perşembe gecesi Cumhuriyetçi Parti Kentucky Senatörü Rand Paul tarafından gece geç saatlerde gelen itiraz, Senato’nun bütçe anlaşmasını oylamasını geciktirdi.

Senato kürsüsünde sert ifadelerle konuşan Paul, hükümetin kapanmasını istemediğini, ancak savunma harcamalarının Amerika’ya maliyetinin çok büyük olduğunu belirtti ve anlaşmada değişiklik yapılmasını istedi. “Kontrol dışı para harcandığını” savunan Paul, “Gece yarısı basılmış, kimsenin okumadığı, hiçbir belgeyi reforma tabi tutmayacak, zararı devam ettirecek 700 sayfalık bir fatura var” diye konuştu.

Oturum hükümeti sabah açabilmek için gece boyu devam etti

Senato oylamasında gerekli çoğunluk için kritik oya sahip isimlerden biri olan Paul’un bu konuşmasından kısa süre sonra Senato geçici bütçenin süresinin dolmasına yaklaşık bir saat kala gece yarısına kadar ara verdi. Daha sonra sabaha karşı saat 2 civarında bütçe Senato'da onaylandı.

Senato'daki liderlerin oyladığı bütçe planı önümüzdeki iki yıl için askeri ve sosyal programlara milyarlarca dolarlık bütçe sağlanmasını ve federal borçlanma limitinin yükseltilmesini öngörüyor.

Tasarı uyarınca şu anki mali yıl içinde askeri harcamaların 80 milyar dolar, önümüzdeki yıl ise 85 milyar dolar arttırılması, savunma amaçlı olmayan harcamalarınsa bu yıl 63, gelecek yıl ise 68 milyar dolar artması öngörülüyor.

Demokratlar'ın ‘göçmenlik’ itirazı

Demokrat Partili Kongre üyeleri, özellikle DACA programının kaldırılmasıyla sınırdışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Amerika’ya çocuk yaşta getirilmiş yasadışı göçmenlerin durumuna bir çözüm getirmediği gerekçesiyle bütçe tasarısına itiraz ediyordu.

Temsilciler Meclisi azınlık lideri Nancy Pelosi, Cumhuriyetçi liderler genç göçmenleri koruyacak bir yasa sözünü vermedikleri sürece bütçe planını onaylamayacağını söylemişti.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat azınlık lideri Nancy Pelosi, Çarşamba günü Kongre’de yaptığı 8 saat 7 dakikalık maraton konuşmayla yeni bir göç tasarısının Meclis’e getirilmesi için Cumhuriyetçiler'i ikna etmeye çalışmıştı.

Ocak ayında üç gün süreyle kapanan hükümetin yeniden açılmasında Cumhuriyetçi Parti Kentucky Senatörü ve çoğunluk grup liderinin çabaları etkili olmuştu.

Senatör McConnell, geçen ay Senato’da yaptığı konuşmada hükümetin yeniden açılmasını sağlayacak yeni bütçenin süresi 8 Şubat'ta doluncaya kadar DACA göçmenleri için çözüm bulunamazsa, yeni bir yasal düzenleme için harekete geçme sözü vermişti.

Ancak Temsilciler Meclisi'nde de tasarı sabaha karşı 5.30 civarında onaylandı.

Amerika’da federal hükümetin kapanması, acil ve bazı temel hizmetler dışında çalışan tüm hükümet çalışanlarının zorunlu olarak izne ayrılması anlamına geliyor. Çalışanlara bu süre zarfında ücretleri ödenmiyor. Hükümet bütçe üzerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle 20 Ocak tarihinde üç gün boyunca kapanmıştı.

Kongre'deki oylama sonucu onaylanan anlaşma sonrası hükümetin Eylül ayına kadar işlemesini sağlayacak uzun vadeli harcama paketinin önümüzdeki haftalar içinde hazırlanması gerekiyor.

XS
SM
MD
LG