Erişilebilirlik

ABD'ye Katar Krizinde Arabuluculuk Çağrısı


ABD'ye Katar Krizinde Arabuluculuk Çağrısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Amerika, Mısır ve Körfez ülkelerini, Katar’la olan farklılıklarını gidermeye çağırdı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen, Maldivler ve Mısır, terör örgütleriyle bağları olduğu iddiaları ve Amerika’nın İran’a karşı aldığı tavrı sorguladığı gerekçesiyle dün Katar’la ilişkileri kesme kararı aldı. Tüm bu ülkeler, IŞİD’la mücadele ve İran’ın nüfuz alanını genişletme çabalarını bertaraf etmede Amerika’nın en yakın müttefikleri sayılıyor. Amerikalı yetkililer, Arap ülkelerinin Katar’a yönelik aldıkları kararın bu çabaları sekteye uğratmayacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, anlaşmazlık yaşayan tarafları diyaloğa girerek sorunları çözmeye çağırdı. Bakan, herkesin teröre karşı yürütülen ortak mücadeleye bağlılığının sürdüğünü belirtti: “Bu durumun gerek bölgede gerekse küresel çapta yürütülen terörle mücadele çabaları üzerinde etkisi olmasını beklemiyorum. Bu konuda taraf olan her ülkenin teröre ve IŞİD’a karşı birlik olduğunu söyleyebilirim. Bu konu en son Riyad’daki zirvede dile getirildi.”

Savunma Bakanı James Mattis, İran’ın bölgenin istikrarının bozmaya çalıştığının açık olduğunu belirtti:

“İran’ın attığı adımlar, Esat’ın hala iktidarda olduğu Suriye’den milyonlarca insanın dış dünyayla ilişkisinin kesildiği, açlığa, sağlık sorunlarına ve şiddete terkedildiği Yemen’e kadar birçok ülkeyi etkiledi. İran’ın hamlelerinin nasıl sonuçlar doğurduğu açıkça ortada.”

Körfez ülkeleri ve Katar arasındaki anlaşmazlıklar yeni değil: “Emirlikler ve Suudiler, Katar’ın Müslüman Kardeşler’le olan ilişkisini ve Mısırlı cihatçı imama kucak açma arzusunu onaylamadıklarını çok açık ve net bir biçimde ifade etti. Bu sorunlar uzun zamandır varlığını koruyor.”

Ortadoğu uzmanı Gerald Feierstein’a göre Katar ve komşuları, gerginliklere rağmen İran’ın nüfuz alanını genişletme emellerine karşı koyma konusunda anlaşıyor.

Uzman, Körfez ülkeleri arasındaki birliğin bölgesel istikrar ve güvenliği sağlamada önemli olduğunu, Amerika’nınsa farklılıkları gidermeleri konusunda Körfez’deki müttefiklerine yardım ettiğini söylüyor: “Kuveyt ve Umman’ın bir kez daha bu sorunu çözmede olumlu bir rol oynayacağını umuyorum. Katar Emiri Şeyh Tamim geçen hafta Kuveyt’teydi. Anlaşmazlıkları gidermek için Kuveyt’in yardımını istediğini tahmin ediyorum. Amerika da bu çabalara bir kez daha arka çıkmalı.”

Arap ülkeleri geçmişte de Katar’la olan diplomatik ilişkileri askıya almıştı. Ancak bu ülkeler Katar’la olan deniz, hava ve kara ulaşımını ilk defa kesiyor.

XS
SM
MD
LG