Erişilebilirlik

ABD Vize Başvurusuna Gelenler Kapıdan Çevrildi


ABD Vize Başvurusuna Gelenler Kapıdan Çevrildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

ABD İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurusu için randevusu olanları konsolosluk binasına almadı. Konsolosluk görevlileri, randevularını kaçıran vatandaşların durumları hakkında bilgi alabilmeleri için üzerinde iletişim bilgileri bulunan broşür dağıttı.

Amerika’nın, Türkiye’den yapılan vize başvurularını askıya alama kararı sonrası Türkiye de buna karşı ABD vatandaşlarının vize başvurularını durdurma kararı almıştı.

Her iki ülkenin de vize başvurularını “süresiz” bir şeklide askıya almasının ardından, bugün ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda vize randevusu olanlar konsolosluk binasına alınmadı. Kapıdaki görevliler, vize görüşmesi olanlara, üzerinde "iletişim bilgilerimiz" yazan broşür dağıttı.

Amerika’nın Teksas eyaletine bağlı Houston şehrinde bulunan kuzenini ziyaret etmek için vize başvurusunda bulunan ve bugün için randevusu olduğunu belirten Ömer Yavuz, Bursa’dan İstanbul’a geldiğini fakat hiçbir açıklama yapılmaksızın içeriye kabul edilmediğini söyledi. Yetkililerin, üzerinde telefon numaralarının bulunduğu bir kâğıt verdiğini ve buradan bilgi alacaksınız şeklinde açıklama yaptıklarını söyledi.

Erkan Saimoğlu ise, Amerika vizesinin olduğunu fakat vizenin pasaportuna işlenmesinde yapılan bir hatadan dolayı düzeltilmesi gerektiği için konsolosluğa geldiğini anlattı. Vizelerin askıya alınma durumundan dolayı işlem yapmama kararı alındığının kendisine tebliğ edildiğini söyleyen Saimoğlu, önümüzdeki günlerde tekrar konsolosluğa geleceğini sözlerine ekledi.

Amerika’daki ailesini ziyaret etmek için vize randevusu olan Ali Güney de konsolosluğa kabul edilmeyenlerden. Yakındaki bir kafede durumun netleşmesi için haber beklediğini söyleyen Güney, 4 Ekim’de olan randevusunun güvenlik sebebiyle otomatik olarak 10 Ekim’e ertelendiğini belirtti.

Ali Güney, “Onaylanmış olan randevuma geldim fakat içeriye hiçbir şekilde alınmadım. Güvenlik görevlileri bana bir broşür verdi ve buradan bilgi alabileceğimi söylediler. Ancak verilen numaraları defalarca aramama rağmen hiç kimseye ulaşamadım. Hiçbir şekilde bilgi de verilmiyor. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum” dedi.

XS
SM
MD
LG