Erişilebilirlik

ABD ve Türkiye 'Eğit-Donat'ı İmzaladı


Türkiye verilecek eğitimin iç savaşın başından bu yana zayıflayan Özgür Suriye Ordusu’nu da güçlendirip Esat rejimiyle mücadele etmesini umuyor.

Amerika ve Türkiye, IŞİD’ve Esat rejimine karşı mücadele veren ılımlı Suriye muhalefetine eğitim ve teçhizat sağlanmasını öngören eğit-donat anlaşmasını imzaladı.

Anlaşma Ankara’da Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve ABD Büyükelçisi John Bass tarafından imzalandı. Sinirlioğlu, mutabakatı “iki devlet arasında önemli bir adım” diye niteledi.

Amerikan ordusu, Suriye muhalefetinin deneyimli savaşçılarını IŞİD’le mücadeleye karşı hazırlamak amacıyla, aralarında özel operasyon timlerinin de bulunduğu 400’den fazla asker göndermeyi planlıyor.

Amerikalı yetkililer, üç yıl içinde Özgür Suriye Ordusu’na bağlı 5 bin Suriyeli direnişçiyi, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’deki kamplarda eğitmeyi amaçlıyor.

Türkiye verilecek eğitimin iç savaşın başından bu yana zayıflayan Özgür Suriye Ordusu’nu da güçlendirip Esat rejimiyle mücadele etmesini umuyor.

Ankara Esat rejminin yıkılmasını nihai hedef olarak görürken, Obama yönetimi d eEsat’ı tamamen gözden çıkardığını bildirmekle birlikte Şam’daki sorunun siyasi yollardan çözülmesini, asıl mücadelenin IŞİD’e odaklanması gerektiğini savunuyor.

Mutabakatı imzalanmasından yarım saat sonra gazetecilere duyuran Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, “koalisyoun bir parçası olarak Türkiye’yle bu ve diğer konularda yaptıkları ortaklıktan memnunluk duyduklarını bildirdi, çabalarından ve katılımlarından dolayı Ankara’ya teşekkür etti.

Psaki eğit-donat programının IŞİD’le mücadele koalisyonun önemli bir parçası olduğunu vurguladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG