Erişilebilirlik

ABD ve Rusya Suriye'de Ateşkes İçin Anlaştı


Suriye’de çatışmaların durması için yeni bir anlaşmaya daha varıldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkıdaşı Sergey Lavrov, İsviçre’nin Cenevre kentinde Kurban Bayramı’nın ilk günü itibariyle silahlarınn susması konusunda anlaştı.

John Kerry, Suriye’de taraflar bir hafta boyunca ateşkese uyarsa, El Nusra, IŞİD ve El Kaide gibi terör grupları ile mücadelede, Rusya ile işbirliği yapacaklarını söyledi.

Anlaşmanın, Suriye’deki çatışmaların doğasını değiştireceğini de söyleyen ABD Dışişleri Bakanı, Washington’ın görüştüğü Suriyeli muhaliflerin, ateşkese hazır olduğunu ifade etti. Kerry, Moskova’nın Suriye hükümetini anlaşma konusunda bilgilendirdiğini ve anlaşmaya uymaya hazır olduklarını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Suriye hükümetini bilgilendirdiklerini doğruladı. Lavrov, “Bu anlaşmayı baltalamaya çalışanlar olacaktır ama kimse de anlaşmanın yürüyeceğini yüzde yüz garanti edemez” dedi.

Çavuşoğlu ve Kerry görüştü

Anlaşma Türkiye tarafından da memnuniyetle karşılandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu John Kerry ile telefonda görüştü. Çavuşoğlu, ABD ve Rusya arasındaki mutabakattan ve bu mutabakatın Kurban Bayramı öncesinde sağlanmasından dolayı duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, düzenlemelerin sekteye uğramaması için Türkiye'nin elinden geleni yapacağını da vurguladı.

Türkiye insani yardım hazırlığına başlıyor

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında da, “Kurban Bayramı'nın ilk günü itibariyle yürürlüğe girmesi planlanan bu mutabakatın başarılı biçimde uygulanması, bu çerçevede başta Halep olmak üzere, Suriye'nin genelindeki çatışmaların durması ve muhtaç durumdaki insanlara bir an önce yardım ulaştırılması büyük önem taşımaktadır” dendi ve Halep’e BM aracılığıyla insani yardım hazırlıkları yapıldığı bilgisi yer aldı.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi sözcüsü ise Esad rejimi ateşkese uyduğu sürece, ABD ile Rusya arasındaki anlaşmayı desteklediklerini bildirdi. Komitenin yazılı açıklamasında da, Moskova’nın Şam üzerindeki etkisinin, rejimin anlaşmaya uymasının tek yolu olduğu ifadeleri yer aldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG